Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Genel Kültür & Serbest Forum > ForumSinsi Ansiklopedisi

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
durumu, dörtyol, eğitim, hatay

Dörtyol, Hatay Eğitim Durumu

Eski 08-20-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Dörtyol, Hatay Eğitim Durumu

Eğitim Durumu
İlçemizde ilk olarak 1911 yılında merkeze bağlı özerli mahallesinde şimdiki adı ile Nurettin Baransel İlköğretim Okulunun açıldığı tespit edilmiştir Bugün ise tüm yerleşim birimleri okula kavuşmuştur İlçemizde okuma yazma oranı % 98 e tekabül etmektedir Okul öncesi eğitimi çağ nüfusuna göre oranı %175 e tekabül etmektedir İlçemize ait istatisdiki bilgiler aşağıdaki gibidir:

İlköğretim Okulu 44
Genel ve Mesleki Lise 12
Anaokulu(Bağımsız) 1
Özel ilköğretim Okulu 1
Spor ve izcilik Okulu 1
Toplam Derslik Sayısı 881
İlçemizdeki Öğrenci Sayıları
Okul öncesi 1494
İlköğretim Okulları 22755
Lise ve Dengi Okullar 7996
Özel Lise 103
Özel ilköğretim Okulu 537
Toplam Öğrenci Savısı 32885
İlçemizdeki ÖğretmenSayıları
Sınıf Öğretmeni 484
Branş Öğretmeni 886
Okul Öncesi Öğretmeni 40
Toplam Öğretmen Sayısı 1410

Halk Eğitim Merkezi
Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü ve (ASO) bünyesinde çok sayıda vatandaşımıza eğitim içerisinde üretim imkanları sağladığı, birey ve toplumun eğitim ihtiyaçlarının belirlenmesinde bilimsel yöntemlerin uygulandığı, iş gücü piyasası başta olmak üzere kurum ve kuruluşlarla sağlıklı bir işbirliği oluşturduğu, milli kültür ve varlıklarımızın araştırılması, yaşatılması ve toplumun moral değerlerinin yükseltilmesi yönünde çok yönlü çalışmaları gerçekleştirmektedir

Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğünce periyodik olarak Atatürkçülük, Sivil Savunma, İlk Yardım Aile Planlaması, Gençlerin kötü alışkanlıklarından korunması ve ev ekonomisi konuları işlenmektedir

Mesleki Eğitim Merkezi
3308 sayılı Kanun ile öğrencilerimize, gençlerimize ve esnaf çalışanlarına mesleki eğitimlerini Okul-Endüstri işbirliği içinde geleceklerini daha güvenli olarak hazırlamalarına yardımcı olmaktadır

İlçemizdeki Mesleki eğitim merkezi sanayi faaliyetlerinin yoğun oyduğu Payas beldesindeki Mesleki ve Teknik Eğitim Merkezi bünyesinde faaliyetini sürdürmektedir Müstakil binası yoktur Ancak Payas sanayi sitesinde mesleki eğitim merkezinin bina yeri temeli atılmış olarak bekletilmektedir

Mesleki ve Teknik Eğitim Merkezi bünyesinde hem örgün, hem de yaygın eğitim yapılmaktadır

Özel Öğretim Kurumları
İlçemizde 10 Dershane, 3 Motorlu Taşıt Sürücü Kursu, 5 Özel Öğrenci Yurdu, 1 Özel İlköğretim Okulu ve 1 adet Öğrenci Etüt Merkezi bulunmaktadır

Yüksek Okul
İlçemizde 1 adet Meslek Yüksek Okulu bulunmaktadır Eğitimini Kuzuculu Kasabasındaki kendi binasında sürdürmektedir Okulda Endüstriyel Elektronik, Makine, Makine Resim Konsriksiyon, Bilgisayar Teknolojisi ve Programlama, Elektronik Haberleşme, Endüstriyel Otomasyon ve Elektrik bölümlerinde eğitim ve öğretim verilmektedir Toplam 994 öğrenci eğitim görmektedir

Kültür
İlçemizde; biri merkezde, biri Payas' ta, biri Kuzuculu' da, biride Yeşilköy de olmak üzere 4 adet Halk Kütüphanesi mevcuttur Toplam 5 personelle hizmet verilmektedir İlçemizde Fuar ve Panayır bulunmamaktadır

İlçemizde günlük olarak 2 mahalli gazete çıkmaktadır

Gençlik ve Spor
İlçe Merkezinde 1500 kişi ve Payas Beldesinde 500 kişi kapasiteli Müsabaka ve Antrenman Spor Salonu bulunmaktadır 5 ayrı amatör spor kulübü faaliyet sürdürmektedir Dörtyol ve Payas ve Kuzuculu' da toprak satıhlı birer futbol sahası vardır Ayrıca Kapalı Spor Salonu bahçesinde çim futbol sahası ve bir adet tenis kortu bulunmaktadır Ayrıca 4'ü merkezde, 1'i Payas' ta ve 1 de Altınçağ' da olmak üzere 6 adet halı saha mevcuttur

Öğretmen Evi ve Lokaller
İlçemiz Merkezinde 63 yataklı bir öğretmen evi hizmet vermektedir Paya s beldesinde ise 12 yataklı bir öğretmen evi hizmet vermektedir Kuzuculu beldesinde ise belediye binasında geçici olarak öğretmen lokali mevcuttur

Kaynak : Wikipedia

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com