Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Genel Kültür & Serbest Forum > ForumSinsi Ansiklopedisi

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
barolar, birliği, organları, türkiye

Türkiye Barolar Birliği Organları

Eski 08-20-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Türkiye Barolar Birliği Organları

Organları
Dört yılda bir yenilenen seçimlerle göreve gelen yönetimler tarafından idare edilen Türkiye Barolar Birliğinin organları şunlardır:

Türkiye Barolar Birliği Genel Kurulu,
Türkiye Barolar Birliği Başkanlığı,
Türkiye Barolar Birliği Başkanlık Divanı,
Türkiye Barolar Birliği Yönetim Kurulu,
Türkiye Barolar Birliği Disiplin Kurulu,
Türkiye Barolar Birliği Denetleme Kurulu

Genel Kurul
Birliğin en yüksek organı olan Genel Kurul, baroya kayıtlı avukatların, avukatlıkta en az 10 yıl kıdemli üyeler arasından gizli oyla seçecekleri ikişer delegeden oluşur Görevde bulunan baro başkanları ile Türkiye Barolar Birliği Başkanlığı yapmış ve yapmakta olan avukatlar Genel Kurulun doğal üyeleridir Avukat sayısı yüzden fazla olan barolar, yüzden sonraki her üç yüz üye için ayrıca bir delege seçerler Genel Kurulun görevleri arasında, Birlik Başkanını, Yönetim, Disiplin ve Denetim Kurullarını seçmek, uyulması zorunlu meslek kurallarını tespit etmek, Birlik Yönetim Kuruluna talimat vermek, Birliğin hesaplarını incelemek ve bütçesini onaylamak bulunmaktadır
Başkanlık
Başkanı, Genel Kurul kendi üyeleri arasından gizli oyla seçer Başkan, Birliği temsil eder Genel Kurulun, Yönetim Kurulunun ve Disiplin Kurulunun kararlarını yerine getirmekle yükümlü olan Başkanın; yabancı barolar ve hukuk kurumları ile ilişki kurmak, meslek onur ve bağımsızlığı ile ilgili işlerde yasa ve meslek kurallarının gereğini tüm kişi ve organlara karşı savunmak gibi görevleri de bulunmaktadır
Mayıs 2005'te yapılan Türkiye Barolar Birliği Genel Kurulunda, başkanlığa Avukat Özdemir Özok seçilmiştir Av Özdemir Özok'un 25042010'da yaşamını yitirmesinin ardından 13062010'da sadece başkanlık seçimi için yapılan Türkiye Barolar Birliği 11 Olağanüstü Kurultayında Av Vedat Ahsen Coşar, 383 geçerli oyun 178'ini alarak başkan seçildi
Başkanlık Divanı
Başkanlık Divanı; Başkan, iki Başkan Yardımcısı, Genel Sekreter ve Saymandan oluşur Yasa hükümlerinin ile Yönetim Kurulun kendisine yüklediği görevleri yerine getiren Divan; Birlik mallarının yönetimi hakkında karar almaya ve baro başkanlarını gerektiğinde toplantıya çağırmaya da yetkilidir
Yönetim Kurulu
Yönetim Kurulu; Birlik Başkanı ve Birlik Genel Kurulunun kendi üyeleri arasından gizli oyla seçtiği on üyeden oluşur Kurula, Birlik Başkanı başkanlık eder Birliği ve mallarını yönetmek ve Genel Kurulun kararlarını uygulamakla yükümlü olan Yönetim Kurulunun görevleri arasında; baroların kararlarına karşı yapılan itirazları incelemek ve karara bağlamak, avukatlık ruhsatnamelerini, kimlik belgelerini ve avukatlık ortaklığı yetki belgelerini düzenlemek, avukatlık sınavını yaptırtmak, baro kurulmayan yerlerin en yakın baroya bağlanmasına veya baroların birleştirilmesine karar vermek, baro genel kurullarını olağanüstü toplantıya çağırmak, barolar arasında çıkan anlaşmazlıkları çözümlemek gibi idari işlemler yanında avukatlık mesleğinin gelişmesine, avukatların haklarının korunmasına ve sosyal durumlarının geliştirilmesine yarayacak incelemeleri yaparak sonuçlarını Genel Kurula sunmak, mesleki dayanışmanın sağlanması ve devamlılığı için çalışma yapmak, mesleğe ve meslek mensuplarına yönelik hak ihlallerine karşı avukatlık mesleğini ve meslektaşlarını savunmak ve bu konularda her türlü yasal ve idari girişimde bulunmak da yer almaktadır
Mayıs 2009'da yapılan Türkiye Barolar Birliği Genel Kurulunda, Yönetim Kuruluna Avukat Özdemir Özok (Başkan), Avukat Berra Besler (Başkan Yrd), Avukat Talay Şenol (Başkan Yrd), Avukat Cengiz Tuğral (Genel Sekreter), Avukat Sitare Sağsen (Sayman) , Avukat Kadri Necati Markoç, Avukat Ahmet Gürel, Avukat Serhan Özbek, Avukat Asude Şenol, Avukat Mehmet Zeki Durmaz ve Avukat Mehmet Turgay Bilge 4 yıllığına seçilmiştir

Disiplin Kurulu
Disiplin Kurulu, Genel Kurul tarafından kendi üyeleri arasından gizli oyla seçilen yedi üyeden oluşur Kurul, kendi başkanını, üyeleri arasından seçerDisiplin Kurulu; Avukatlık Kanunu ile avukatlık mesleğinin ilke ve kurallarına uymayan eylem ve davranışlarda bulunanlarla mesleki çalışmada görevini gereği gibi yerine getirmeyenler hakkında baro disiplin kurulları tarafında verilen kararlar ile baroların tedbir mahiyetinde verdikleri işten çıkarmaya ilişkin kararları itiraz mercii olarak inceleyerek karara bağlamaya yetkilidir
Mayıs 2009'da yapılan Türkiye Barolar Birliği Genel Kurulunda, Disiplin Kurulu üyeliğine Avukat Erdoğan Saruhanoğlu (Başkan), Avukat Ünal Çankaya, Avukat Hüseyin Ünsal Bildirgen, Avukat Kayhan Evren, Avukat Mehmet Nuri Karahan, Avukat Oktay Yalçın ve Avukat İlter Yalçın 4 yıllığına seçilmiştir
Denetleme Kurulu
Denetleme Kurulu, Genel Kurul tarafından kendi üyeleri arasında gizli oyla seçilen üç üyeden oluşur Denetleme Kurulu, Birliğin mali işlemlerini denetler
Mayıs 2009'da yapılan Türkiye Barolar Birliği Genel Kurulunda, Denetleme Kurulu üyeliğine Avukat İrfan Akyürek, Avukat Mahmut Karatekin ve Avukat Mevlüt Ünlü seçilmiştir

Kaynak : Wikipedia

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com