Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Genel Kültür & Serbest Forum > ForumSinsi Ansiklopedisi

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
akımları, çağ, görüşleri, ile, ilgili, manevi, merter, mustafa, yeni

Dr. Mustafa Merter İn Yeni Çağ Manevi Akımları İle İlgili Görüşleri

Eski 08-20-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Arkadaşlar ,

" 900 katlı İnsan" kitabının yazarı psikiyatrist Dr Mustafa Merter in , Yoga, Meditasyon gibi yeni çağ

manevi akımları hakkındaki görüşlerini aşağıya alıntılıyorum ,

Bu alıntı kendisiyle yapılmış bir roportajın bir bölümüdür ,

Farkındalık tan bahsetmemiş ama, görüşleri kısmen onuda kapsayabilir,

Görüşleri çok net ve anlaşılır, şahsen benim kafam karıştı ve bıraksam mı bu uygulamaları diye

şüpheye düştüm,

Özellikle Wish in cevabını merak ediyorum ,

Soru 1 :Son yıllarda ivme kazanan yoga, meditasyon vb Yeni Çağ Manevi akımları hakkında, bunları bizzat deneyimlemiş biri olarak ne düşünüyorsunuz ?

Yoga, meditasyon gibi yeni çağ manevi arayışlarında, Yaratan ile bağlantı kurmadan, Onun tavsiyelerine uymadan, kendi başına, gerçek rehberi bulmadan bilinmez bir alana girme riski var Yine bir benzetme yaparsak, bu arayış hazırlıksız, rehbersiz Himalayalardaki bir doruğa çıkma isteğine benziyor Bir kere niye oraya çıkmak istiyoruz sorusunu sormak lazım Eğer burada benmerkezci nedenler (daha sağlıklı, daha etkin, daha güçlü, daha farkındalık içinde) devreye giriyorsa, bizim anlayışımıza göre bu iş baştan sakat demektir Çünkü tasavvufun bize öğrettiği gerçeklerden birisi işin başının da , sonunu da insanlığa ve dünyaya hizmet olduğu ilkesidir Bu gerçeği bilmezsek veya unutursak, kendimizi çıkmak istediğimiz doruk yerine, bir hedonizm ve menfaatperestlik vadisinde bulabiliriz Bir diğer büyük tehlike ise, insan - Rabb bağlantısı olmadığında, ortaya çıkacak sonuçları “ ben yaptım “ duygusuyla yaşamaktır Hayır efendim biz hiçbirşey yapamayız, verilirse alırız, edeple, temkinle o güzel hâlleri yaşarız Temkin o güzel hâller geldiğinde

(bazen olağanüstü önsezi, telepati, keramet hâlleri olabilir) zerre kadar bu hâllerden dolayı gurur, kibir duymamak ve itidal dengesini kaybetmemektir, sır saklamaktır

Yine yaşanan hâl ne olursa olsun, “Nirvana” nın statik bir durum olmadığını, hep yeni bir gelişme fırsatının önümüzde olduğunu bilmektir Dervişin “Nirvana” larının sonu yoktur, o hiçbir hâle takılıp kalmaz Ve tüm bu gelişim süreci boyunca hep “ mubarek Tur vadisinde “ olduğunu bilmesi ve oraya yakışan edebi muhafaza etmesidir Edep ilâhi kökenli evrensel bir değerler manzumesidir, her dinin aslında aynı edep vardır

Soru 2 : Peki niyet baştan yanlışsa, hedonist (zevkperest) ve benmerkezci bir yapı oluşmuşsa ve birde edep korunmuyorsa, bunun neresi manevi gelişimdir?

Böyle kitapsız, rehbersiz “dağlarda / doruklarda” dolaşmak bir süre sonra insanı yorar (bu süre onlarca sene olabilir), eller ayaklar üşümeye başlar, heyecan gider, ümit söner ve insan çaresizce yola çıktığı vadiye geri döner Ama artık orada da mutlu olamaz çünkü az da olsa yücelerin muhteşem manzarasını görmüştür Bir köşeye çöker kalır, ya kendini alkole veya başka bir maddeye verir ya da bizim “manevi aidiyetsizlik depresyonu / spritual no mans land depression” diye tanımladığımız bir rahatsızlığa duçar olur Bu nedenle yeni çağ manevi arayışlarının “manevi” kozmik lunaparkındaki araçlara binmeden tüm bu uyarılar üzerine ciddi tefekkür etmek gerekir

Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 08-20-2012   #2
Prof. Dr. Sinsi

ben buraya yazarım 30 sayfa sürer =) doğru söylemiş ama eksik olayın matrix filmindeki gibi olduğunu hayatın yalan ve yansıma olduğunu hesaba katmadan olmaz şu an sen bir yalanın içindeki saçmalıklar üzerine düşünüyorsun =) komik bence yunus emre gibi odunu ke sgetir yapcak birşey yok hadi oyunu çözdüm ne zaman perde açılacak da diyebilirsin (ki tasavvuf buna kavuşmak diyor ölmek istiyor)

ya da

tasavvufi (nirvana ile aynı şey) bir bakışta olmazsın bütün bunların yalan olduğunu bilirsin ve bu dünyanın kurallarına göre yaşarsın oyunu çözmüş ve istediği herşeyi elde edebilecek üzülmeyen düşüncelerinin hakimi farkında birisi olarak bunada ehli sünnet deniliyor islamiyette

kısaca iki yol var;

1)tam teslimiyet (tasavvuf , nirvana)

2)dengeli yaşam (islamiyet ehli sünnet , zen buda)

birini seçmek sizin elinizde ister tekkeye dergaha gidin teslim olun (aydınlanma), ister acıları tamamen yokedemesende büyük ölçüde azaldıp bu dünyada da birşeyler yapabilecek kadar zekanızı bırakın

ileri tasavvufta abdallık vardır abdallar sadece Allah aşığı olur Bu dünyayı terkederler

budizmde nirvana vardır , keşiş hayatı yaşanır dünya terkedilir

ehli sünnette ise bunlar yanlıştır çünkü bu dünya hayatını da yaşamalıyızdır

şimdi şaka gibi geliyor olabilir saki böyle yazılınca yapılıyor mu gibi

farkındalık yazımı okuyup uygulamaları yapan bir insan kesinlikle gelip de bana " ya hoca okudum yazdıklarını hiçbirşey olmadı ordakileri yaptım düşüncelerimi izledim hiçbirşey değişmedi" diyemez

bunlar çok basit şeyler ama zor olan karar vermek

günahlarına takılıp ahh ben ne hatalar yaptım deyip pişman olmak mı? yoksa hatalara takılmayıp sadece sevaplara koşan ve şükreden olmakmı

işte karar bu

farkındalık uygulamaları ikinci seçimin uygulanması için gerekiyor

birde 3 yol var

istersen şeytanla arkadaş olursun ve büyücü olursun farkındalığı çözersin ve anlaşmalarını şeytanla yaparsın böylece satanist bir yolda büyü ile uğraşır cehennemi seçersin bu yolu seçenlerde oldu Allah bizi kötü yola düşmekten korusun

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com