Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Kültür - San'at & Eğitim > Kitap Dünyası

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
aşk, erkekler, kitabının, sadakatte, tavsiye, özeti

Erkekler Aşk Ve Sadakat'te Kitabının Özeti Ve Tavsiye

Eski 08-19-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Erkekler Aşk Ve Sadakat'te Kitabının Özeti Ve Tavsiye

Erkekler Aşk ve Sadakat'te kitabının özeti ve tavsiye

Fransız psikolog Maryse Vaillant, yeni kitabı 'Erkekler, Aşk ve Sadakat'te; erkeğin tek eşli olmasını, sanılanın aksine sağlıklı değil patolojik bir durum olarak anlatıyor Fransa'daki feministleri ayağa kaldıran bu tez, Türkiye'yi de ikiye böldü

"Mutlu bir evlilik için erkeğin aldatması şart Aldatan erkek de karısını seviyor Sevmediği için bunu yapmıyor Sadece nefes almaya ihtiyaçları var Kadınların, kocalarının evlilik dışı ilişkilerini hoş karşılaması, sağlıklı bir birlikteliğin işaretidir Sadakat aşkın kanıtı değil, kültürel bir olgudur" Bu enteresan tezi buyuran kişi Fransa'nın oldukça popüler psikologlarından biri; Maryse Vaillant Vaillant'ın, son kitabı 'Erkekler, Aşk ve Sadakat'te (Men, Love and Fidelity) ortaya attığı tez, Avrupa'daki feministleri ayağa kaldırdı ve büyük tartışma yarattı Yeni Aktüel de, Vaillant'ın, "Mutlu bir evlilik için erkeğin aldatması şart" tezini ünlülere ve işin uzmanlarına sordu

Müge İplikçi (Yazar)
'İşinsırrı bu' formüllerine şaşırıyorum
"Dünya üzerinde gittikçe muhafazakârlaşan bir yapı var Bunu 20, 30 yıl daha çekeceğiz, o kesin 20 yıl önce çok daha hararetle, zihin açıcı ve devrimci bir üslupla tartışılıyordu bu konular ve hâlihazırdaki sistemi beslemek adına yapılmıyordu Hemen her şeyin çağa özgü, suni bir doğallaştırmayla 'işin sırrı bu!' formüllerine indirgenmesine gerçekten şaşırıyorum"

Serdar Turgut (Gazeteci)
Çokeşlilik kadının doğasında da var
"Psikologların hemen hemen tümü, sorunlu olduğunu düşündüğü erkeklere, evlilik dışı ilişkiyi deneyip denemediklerini sorar zaten O psikoloğun ortaya attığı varsayım yeni bir şey değil yani Ama bu, çok tek yönlü bir bakış açısı olmuş Çok eşlilik erkeğin doğasına uygun olabilir ama kadının doğasında da var Bence evlilik insan doğasına aykırı zaten Bunu düzeltmenin de yolu yok Karısını aldatmak, erkeği de ruhsal açıdan etkiler Severek evlendiği insanı aldattığında erkek kötü hisseder kendini"
Belki doğasında var erkeklerin, çekime karşı koyamıyor olabilirler ama bu kadar basit değil
Hülya Koçyiğit (Oyuncu)
Facia bir durum, Allah kimseye yaşatmasın!
"Tabii ki tek eşliliği savunuyorum ben Bazı kadınlar evlendikten sonra, kocaları artık başka hiçbir kadını görmeyecekmiş, güzel bulmayacakmış gibi kendini salıyor Eşini, evlendikleri dönemdeki cazibesiyle, cilvesiyle, güzelliğiyle göremeyen erkek de özlediği şeyi dışarıda aramaya başlıyor Eğer eşler, bu manevi Kadın da, erkeğini eskisi gibi zinde, kibar ve düşünceli görmek istiyorihtiyaçları karşılıklı olarak tatmin edebilirlerse, dışarıda aramaya gerek duymazlar Ama ne olursa olsun, aldatma kabul edilemez İşte onu onarmak zor Facia bir durum, Allah kimseye yaşatmasın öyle bir şey"
Hayatta her şeyini paylaşırsın ama eşini asla! Eşlerden biri paylaşma noktasına gelmişse, ilişki gerçekliğini kaybetmiş demektir
Kenan Işık (Oyuncu)
Biz insanlar zamanla tek eşliliğe zorlandık
"İçinde yaşadığımız dünya, bizim mutlu yaşayabilmemiz için ince hesap edilerek inşa edilmiş İnsanlarda, ilkel-komünal toplumlara baktığımız zaman, kadınların ve erkeklerin tek eşlilik gibi bir durumu yoktu Komün hayatı vardı Erkekler ya da kadınlar belli periyotlarda cinsel ilişkiye giriyordu Çocukları oluyordu Çocuk kimden, bilinmiyordu Ta ki, çocuğun kimden olduğu sorusu ortaya çıkana kadar Nasıl ortaya çıktı bu? Miras denen bir şey var, öyle çıkmış olabilir Tek eşlilik modasını kendimiz mi yarattık yoksa doğa mı böyle? Hayvanlarla bitkilere baktığımız zaman doğanın böyle olmadığına dair izlenimler edinebiliyoruz Biz, süreç içinde entelektüel bir ahlak geliştirdik Bu ve benzer sebeplerden dolayı tekeşlilik önemli hâle geldi Demek ki tekeşlilik, bize dışarıdan empoze edilen bir ahlakla bağımlı Erkeğin doğasında poligami olup olmadığını sorgulamak karışık Ama dediğim gibi, ilk insanlara baktığımız zaman bunun böyle olmadığını görüyoruz Demek ki tek eşliliğe zorlanıyoruz"
Bunun içinde miras var, genetik var, yani çocuğu bilmek var
Eda Arduman (Klinik Psikolog)
Aldatmayı meşru bulan popüler oluyor
"İlişkilerimizdenedindiğim iz keyfi, farklı şeyler etkiliyor Sadakat bazı ilişkinin olmazsa olmazıdır Bazı bireyler için başka birini hayal etmek, aldatmak sınıfına giriyor Bazı çift içinse başka insanları düşünmek kendi ilişkilerini ateşleyen bir itme oluyor Elbette aldatmayı, sağlıklı ilişkinin olmazsa olmazı olarak tanıtmak, taraftar toplamak için çok etkili bir yol Özellikle terapistler arasında feminizmin kol gezdiği bu dönemde İlişki terapisi, hali ile dişiliğe yakın bir iştirak İletişimi, süreci, birlikteliği vurgulayan bir yaklaşım Birçok erkek sudan çıkmış balığa dönüyor terapi odasında Onlara iktidar hislerini geri veren bir yaklaşım, bir kitabın satışını ve terapistin popüleritesini etkileyecek bir tutum"

Psikolog Emre Konuk
Herkesin aldatmadan anladığı farklı
"Birkaç aldatma vakasından sonra aldatmanın tek bir anlamı olmadığını, insanların birbirlerini çok değişik biçimlerde aldatabildiğini ve hangi eylemin aldatma olarak tanımlanabileceği konusunda ciddi teorik tartışmaların olduğunu gördüm" diyen Psikolog Emre Konuk, 'aldatmanın anlamları'nı farklı örneklerle açıkladı:
Eşi Rusya'da çalışan bir kadın, "Tamam eşim Rusya'da yalnız Birtakım şeyler yaşayabilir Ama opuyu İstanbul'a getirmenin alemi var mı?"
(Yani aldatmayı coğrafi sınır belirliyor)
"Hani âşık filan olsa anlayacağım Emre Bey ama adi herif gidip opularla yatmış"
"Opularla filan yatmış olsa neyse, insan gene şey yapabilir ama aşık olduğunu söylüyor Bu iş bitmiştir"
"Geçen gün bir davetteydik O ne? Bulmuş yarı yaşında bir kızı, herkesin içinde flört ediyor"
"Kiminle ne yaptığına karışmam Bir şeyler yaşamak istiyorsa yaşasın ama benden saklamasın"
"Lisedeki erkek arkadaşıyla buluşup yemek yemişler Bir de ne var bunda diyor"
"Aldatma beyinde olur"
(En vahim teori de budur Her zaman dilim tutulmuş, paralize olmuşumdur)
İki eşcinsel bir de ben eş terapisi yapıyoruz: Ben: Problem nedir? D: Partnerim çok kıskanç Ben: Bir örnek? D: Geçen gün barmenle sohbet ediyordum, krizi tuttu barın altı üstüne geldi Islahı gayrı kabildir
(Seansın orta yerinde öğreniyorum ki, zaman zaman hep birlikte grup seksi yapıyorlar ve kimse kimseyi kıskanmıyor ve de aldatmış olmuyor)

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com