Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Kültür - San'at & Eğitim > Kitap Dünyası

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
maharajın, nisargadatta, oyum, sri

Ben Oyum (Sri Nisargadatta Maharaj'ın)

Eski 08-20-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Ben Oyum (Sri Nisargadatta Maharaj'ın)

Çağımızın bilgelerinden biri olan Sri Nisargadatta Maharaj'ın olağanüstü öğretisini içeren bu büyük eseri sizlere sunmaktan onur duyuyoruz

İnsanlık bugün her zaman olduğundan daha fazla aydınlanmaya kendini aslında ne olduğunu bilmeye özünü idrak etmeye ve iç huzuruna kavuşmaya şiddetle ihtiyaç duymaktadır Sri Nisargadatta bir güzellik sevgi ve sadelik örneği olan öğretisiyle okuru gerçekdışı rüyasından içinde bulunduğu zavallı korku ve ıstırap dolu hayal dünyasından uyanmaya gerçek sınırsız ve ebedi varlığını özünü idrak etmeye çağırıyor

BEN O'YUM varoluşun gerçeğiyle ilgili tüm düşünce ve inançlarımızı derinden sarsarak bizi bütünlük birlik ve mükemmellik içeren sınırsız bir anlayışla karşı karşıya getiriyor Sri Nisargadatta Maharaj bağımlı olduğumuz tutunduğumuz kendi kendimizi aldattığımız her şeyi elimizden alıp karşılığında ilâhi gerçeği insanın hayatın varoluşun sırrını veriyor ve asıl özgürlüğe zamandan uzaydan ve her türlü tariften öte olan o En Yüce Hal'e giden en kısa yolu gösteriyor

kitaptan bir bölüm

Soran: Ama siz daha önce yaşadığınıza inanıyor olmalısınız

Maharaj: Kutsal metinler öyle söylüyorlar fakat bunun hakkında hiç bir şey bilmiyorumBen kendimi ben olarak biliyorum nasıl görünmüş olduğum ya da görüneceğim benim deneyim alanıma girmiyor Hatırlamıyor değilim Gerçekte hatırlanacak bir şey yokTekrar doğuş yeniden bedene giren bir benliği öngörür Böyle bir şey yoktur

'Ben' denilen bir anılar ve umutlar tomarı kendisini ebediyen mevcud gibi imgeleyerek kendi sahte
ebediliğine yer yapmak için zamanı yaratmaktaVar olmak için geçmişe ve geleceğe ihtiyacım yoktur

Tüm deneyim imgelemeden doğmuştur; ben imgelemem böylece de bana doğum ya da ölüm vaki olmaz

Ancak doğmuş olduklarına inananlar tekrar doğacaklarını düşünürler Siz beni doğmuş olmakla suçluyorsunuz- ben ise suçsuz olduğumu savunuyorum!

Her şey farkındalıkta mevcuttur Ve farkındalıkne ölür ne yeniden doğar O değişmez gerçeğin ta kendisidir

Maharaj’a Amerika ve Avrupa’dan gelen Hıristiyan dünyanın ziyaretçileri sorular sormuşlardır Maharaj onlara kendisini daha iyi anlamaları için kafalarındaki Tanrı imajını bir yana bırakmaları gereğini öneriyor

Hindistan müslümanlarına da Allah’ın çok açık bir dil ile tanrı olmadığını O’nun “Mutlak Hakikat” olduğunu söylüyor Hz Muhammed hakkındaki düşüncesi ise… “Varlıkta Muhammed’den başka bir şey görünmüyor” cümlesi ile özetlenebilir (Bu düşünceleri ne yazık ki kitapta mevcut değildir)

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com