Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Genel Kültür & Serbest Forum > ForumSinsi Ansiklopedisi

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
anadolu, basında, izmir, liseleri, lisesi, öğretmen

İzmir Anadolu Öğretmen Lisesi Basında Anadolu Öğretmen Liseleri

Eski 08-20-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

İzmir Anadolu Öğretmen Lisesi Basında Anadolu Öğretmen Liseleri

Basında Anadolu Öğretmen Liseleri
Öğretmen liseleri OKS tercihleri devam ediyor Kimileri ÖSS'de çok başarılı diye fen liselerini tercih ediyor, kimileri de yabancı dil için Anadolu liselerini ve kolejleri Ama son yılların parlayan yıldızı, Anadolu öğretmen liseleri

İşte Anadolu Öğretmen Liselerine ilişkin bazı veriler: Eğitim fakültelerine girişte ek puan alıyorlar, sınıf mevcutları 30 kişi, okulların %72'si yatılı, 2 yabancı dil zorunlu, resim ve müzik derslerini tüm öğrenciler okuyor 2007 mezunlarının yüzde 54'ü 4 yıllık fakülteleri kazanarak, fen liselerinden sonra ikinci sıraya yükseldi Yine 2007 ÖSYS'ye göre; Boğaziçi, ODTÜ ve Hacettepe eğitim fakültelerinin İngilizce Öğretmenliği programlarının tamamına onlar yerleşti
Abbas Güçlü/Diyalog
18/07/2008 Milliyet Gazetesi

Boğaziçi ve ODTÜ'nün İngilizce bölümlerini öğretmen liseliler dolduruyor
OKS tercihlerinde adayların gözde okullarından biri de Anadolu öğretmen liseleri Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmen Yetiştirme ve Eğitimi Genel Müdürü Ömer BALIBEY, 'Bakanlığın yıldızı' olarak değerlendiriyor bu okulları 2003 yılında 103 olan öğretmen lisesi sayısı 192'ye çıktı Bakanlık bu sayıyı 200'de dondurmak istiyor Öğretmen liselerinin diğer liselere göre çok sayıda avantajı bulunuyor Okul, üniversiteye girişte eğitim fakültelerini tercih etmeleri durumunda ek puan verilmesi, sınıf mevcutlarının standart 30 kişi olması, yatılı imkanlarının olması, zorunlu ikinci yabancı dilin öğretildiği tek lise, resim ve müziğin zorunlu olduğu tek okul olması gibi avantajları ile öne çıkıyor
Öğretmen liseleri üniversiteye giriş sınavındaki başarılarıyla da dikkat çekiyor Türkiye'nin en kaliteli üniversitelerindeki yabancı dil bölümlerinin tamamına öğretmen lisesi mezunları yerleşiyor Öğretmen Yetiştirme ve Eğitimi Genel Müdürü Ömer BALIBEY, okulların ÖSS başarısını şöyle açıklıyor: "İlk mezunlarını 1992-1993 öğretim yılında veren Anadolu öğretmen liselerinin ÖSS'de başarı oranı 1993 yılında yüzde 46 iken, 2007 yılında yüzde 67'lere yükselmiştir Bir yüksek öğretim kurumuna yerleştirilen Anadolu öğretmen lisesi mezunu adaylardan yüzde 69'u, öğretmen yetiştiren yüksek öğretim kurumlarına yerleştirilmektedir 2007 ÖSS'de mezunlarının yüzde 54,43'ü lisans düzeyinde bir yüksek öğretim kurumuna yerleşmek suretiyle fen liselerinden sonra ikinci sıraya yükselme başarısını göstermiştir Yine 2007 ÖSS yerleşme sonuçlarına göre; Boğaziçi Üniversitesi Eğitim Fakültesi'nin 62 kontenjanlı İngilizce Öğretmenliği programının tamamına, Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nin 103 kontenjanlı İngilizce Öğretmenliği programının tamamına, Hacettepe Üniversitesi Eğitim Fakültesi'nin 82 kontenjanlı İngilizce Öğretmenliği programının tamamına Anadolu öğretmen lisesi öğrencileri yerleşmiştir"

Kaynak : Wikipedia

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com