Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Genel Kültür & Serbest Forum > ForumSinsi Ansiklopedisi

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
fuat, keçecizâde, paşa, yaşamı

Keçecizade Fuat Paşa Yaşamı

Eski 08-20-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Keçecizade Fuat Paşa Yaşamı

Yaşamı
Tanınmış şair ve alim Keçecizade İzzet Molla'nın (1785 İstanbul-1829 Sivas) oğlu, Rumeli Kazaskeri Mehmed Salih Efendi'nin torunudur Annesi Merzifonlu Kara Mustafa Paşa'nın torunlarındandır
Gençlik Yılları
Baba ve atalarını izleyerek ilmiye mesleğine girdi; müderris (medrese hocası) diploması aldı yanı sıra yeni kurulan ve Fransızca eğitim verilen Tıbbiye Mektebi'nde okudu
Zekasını takdir eden Mustafa Reşit Paşa'nın teşvikiyle siyasi kariyere başladı Babıali Tercüme Kalemine girdi 1843'te Portekiz, daha sonra Bükreş ve Petersburg elçiliklerinde bulundu 1852'de Mısır idaresinin reformuyla ilgili müzakereler için Kahire'ye gönderildi Kırım Savaşı'nın en kritik dönemlerinde Hariciye Nazırlığı yaptı Paris Barış Antlaşması müzakerelerinde bulundu
1854'ten itibaren tanzimat reformlarını planlamakla görevlendirilen Meclis-i Ali-i Tanzimat üyeliğinde ve birkaç kez başkanlığında bulundu Fransa'ya yakın politikasından dolayı İngiltere'nin baskısıyla 1856'da dışişleri bakanlığından uzaklaştırıldı ise de 1858'de yeniden bu göreve geldi
1860'ta çıkan Suriye ve Lübnan isyanını bastırmakla görevlendirilerek Şam valiliğine atandı Bu görevinde eski Şam valisi ve Arabistan ordusu müşiri Ahmed Paşa ile Şam eşrafından birçok kişiyi idam ettirdi Bu olaydan sonra "Ben ömrümde bir tavuk kesmemiş ve bir kuş vurmamış iken cenabı hak bakınız nelere alet etti" diyerek üzüntüsünü belirttiği rivayet edilir
İktidar Dönemi
Abdülaziz'in tahta geçişini izleyen sekiz yılda sadrazamlık ve hariciye nazırlığı, iki yakın müttefik ve dost olan Ali Paşa ile Fuat Paşa arasında birkaç kez el değiştirdi Fuat Paşa 22 Kasım 1861 - 5 Ocak 1863 ve 1 Haziran 1863 - 4 Haziran 1866 tarihleri arasında 2 dönemde toplam 4 yıl sadrazamlık yaptı Bunun yanı sıra seraskerlik (başkumandanlık) görevinde bulundu
1866'da Padişahın Mısır Hıdivi Tevfik Paşa'nın kızıyla evlenmesine itiraz ettiği için sadrazamlıktan azledildi Bir süre açıkta kaldıktan sonra 1867'de yeniden Hariciye Nezaretine atandı Kışı geçirmek için gittiği Fransa'nın Nice kentinde vefat etti
Fuat Paşa yolculuğundan sağ dönemeyeceğini hissediyordu Nitekim gidişinden önce dostu Abdurrahman Sami Paşa'ya rica edip kitabesini hazırlatmıştı Bu mersiye şöydir:
Ey zair-i sahip nefes, Hubb-u sevdadan meyli kes, Dünyada kalmaz hiç kes, Allah-ü bes, baki heves
Her ten biter bir derd ile, Geh germ ile geh serd ile, Uğraşmaya bir ferd ile, Değmez bu dünyay-ı ahes
Ben Fuad-ı asr idim, Mesned-i ruh-u devlet idim, Nakş-ı Hümayun sadr idim, Gösterdi cahr ruyu abes
Dil hata oldu bir zaman, Tedrç ile bitti tüvan, Uçtu nihayet mürg-ü can, Çünkü harab oldu kafes

Kaynak : Wikipedia

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com