Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Genel Kültür & Serbest Forum > ForumSinsi Ansiklopedisi

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
ahmet, yesevi, üniversitesi

Ahmet Yesevi Üniversitesi

Eski 08-20-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Аме ЯCРDerece yN yнNBеCNе

Slogan

Köklü geçmişten, güçlü geleceğe

Kuruluş tarihi

1991

Tür

Devlet

Rektör

Prof Dr Lesbek TAŞİMOV

Rektör yardımcısı

Prof Dr Mahir NAKİP

Türkistan, Kazakistan

Renk

Turkuaz,kırmızı ve beyaz

Ağ sayfası

Ahmet Yesevi Üniversitesi resm sitesi

Ahmet Yesevi Üniversitesi, Kazakistan'ın Türkistan şehrinde Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev'in buyruğu ile 6 Mayıs 1991 tarihinde kuruldu Süleyman Demirel'in Başbakan olarak yaptığı Kazakistan gezisinde (29 Nisan - 1 Mayıs 1992) bu üniversitenin Kazakistan ve Türkiye ortak üniversitesi olması kararlaştırıldı İkinci Türk Cumhurbaşkanları Ankara zirvesinde ortaklık anlaşması imzalandı Anlaşma ve buna göre hazırlanan Tüzük, TBMM'ce onaylandı Kazakistan Bakanlar Kurulu, üniversite yönetimini Tüzük gereğince kurulan Mütevelli Heyetine bıraktı

Üniversitenin öğretim dili Türkiye Türkçesi ve Kazak Türkçesidir Bu dillerin yanı sıra İngilizce ve Rusça dilleri de öğretilmektedir

Ahmet Yesevi Üniversitesi, Kazakistan ve Türkiye Cumhuriyetlerinin ortak eseridir

Üniversiteden alınan diplomaların Kazakistan ve Türkiye'de aynı alan ve aynı düzeyde eğitim veren yükseköğretim kurumlarının diplomalarına ve bunlara verilmiş haklara eşdeğerliliği kanun gereğiyle sağlanmıştır

Üniversite Türkoloji alanında dünyanın sayılı üniversitelerindendir ve hızla en iyisi olmaya yürümektedir Üniversitenin amacı dünyanın en iyi üniversitelerinden olmaktır ve hızlı adımlar atarak markalaşmaktadır Uluslararası Bir Üniversite olması ve diplomalarının birçok ülkede geçerliliğin olması üniversitenin cazibesini arttırıyor Türkiye ve Kazakistan Cumhuriyetlerinin ortak eseri olan bu üniversiteye her sene çok büyük bir bütçe ayrılıyor Yakın zamanda Avrasya'nın en büyük internet üzerinden eğitim projesini başlatarak Türkiye'de Rusya'da ve Birçok Orta Asya ülkesinde örnek model oluşturmuştur Üniversiteye her yıl talep artmaktadır

Kaynak : Wikipedia

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com