Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Kültür - San'at & Eğitim > Ülke & Şehirler > Türkiye > Doğu Anadolu Bölgesi

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
erzurumun, ilçeleri, nelerdir, özellikleri

Erzurumun İlçeleri Ve Özellikleri Nelerdir

Eski 08-19-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Erzurumun İlçeleri Ve Özellikleri Nelerdir

Erzurum İlçeleri İsimleri
Erzurumun İlçelerinin Özellikleri
Erzurumun İlçeleri Nelerdir
Erzurumun İlçeleri

Erzurum’un İlçeleri, Özellikleri

Erzurum (merkez), Aşkale, Çat, Hınıs, Horasan, Ilıca, İspir, Karaçoban, Karayazı, Köprüköy, Narman, Oltu, Olur, Pasinler, Pazaryolu, Şenkaya, Tekman, Tortum, Uzundere

Pasinler: Pasinler ilçesi, IV yyda Bizanslıların, 615 yılında Arapların, 1084 yılında ise Türklerin eline geçmiştir

Pasinler'de bulunan 3702 kişi kapasiteli, 39 derece su sıcaklığı olan termal tesis, ilçe dışından gelen hastalara konaklama hizmetiyle birlikte; böbrek, sindirim sistemi, idrar yolları, romatizma, siyatik, lumbago, nevralji ve çeşitli kadın hastalıklarının tedavisinde olumlu etki yapmaktadır

Köprüköy: Köprübaşında kurulmuş köy anlamına gelen Köprüköy'ün kuruluşu çok eskilere dayanmaktadır

Köprüköy (Deli Çermik) Kaplıca suları, sindirim sistemi, böbrek ve idrar yolları, kan dolaşımı ve kalp hastalıkları, metabolizma bozuklukları ve romatizmal hastalıklara olumlu etki yapmaktadır Su sıcaklığı 26 derecedir

Uzundere: İlçenin 3000 yıla yakın geçmişi vardır

İlçe sınırları içinde bulunan Tortum Gölü ve Tortum Şelalesi yaz aylarında çok sayıda yerli ve yabancı turistin uğrak yeridir İlçeye bağlı Çamlıyamaç Köyü'nde l0yy 'dan kalma Öşvank Gürcü Kilisesi bulunmaktadır

Ilıca: Yapılan araştırmalar Ilıca'daki hayatın MÖ4000'li yıllara kadar uzandığını göstermektedir

İlçede kükürtlü sıcak su kaynakları bulunmakta, termal tesisler sayesinde şehir dışından gelen hastalara da konaklama ve tedavi için olanaklar sağlanmaktadır Kaplıcalarda kadın hastalıkları, romatizma, mide, bağırsak, karaciğer, safra kesesi, beslenme bozuklukları gibi rahatsızlıkları olumlu etkilediği bilinmektedir

İspir: Kuruluşu MÖ 19 yya kadar inen İspir, Yavuz Selim'in 1514!deki İran seferi sonrası Osmanlı hakimiyetine girmiştir Dünyanın en hızlı akan nehirlerinden birisi olan Çoruh nehri Rafting sporu için oldukça elverişlidir

Olur: Turizm açısından önemli bir potansiyel göstermekte olan ilçenin Keçili Köyü'ndeki Van Kilisesi, Yıldızkaya Köyü'ndeki Kivi Mağarası görülmeğe değerdir

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com