Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Genel Kültür & Serbest Forum > Serbest Forum

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
çürüklere, evde, ilk, kemik, kesikler, kırılmaları, mudale, olmalı, yardım

Evde İlk Yardım -Kemik Kırılmaları,Kesikler,Çürüklere Evde İlk Mudale Nasıl Olmalı ?

Eski 08-18-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Evde İlk Yardım -Kemik Kırılmaları,Kesikler,Çürüklere Evde İlk Mudale Nasıl Olmalı ?

Bilek burkulması:

Önce burkulan ayak düz bir satıh üzerine uzatılmalı

Burkulan bileğin üzerine buz torbası ya da soğuk suyla ıslatılmış bir havlu koyulur Bir süre bekledikten sonra kazazede hastaneye götürülmeli

Çürükler:

Vücuttaki bereleri ve çürükleri yok etmek için uygulayabileceğimiz basit yöntemler var Vücudun hasar gören bölümüne soğuk suya batırılmış yumuşak bir bezle kompres yapın Soğuk su, şişmeleri ve ağrıyı önler

Bazı kişiler arnika ya da dağ tütünü olarak bilinen bitkiden yapılmış losyon ve kremleri kullanırlar

Kemik kırılması:

El bileği, ayak bileği, kol ya da bacak kemikleri kırılırsa öncelikle kemiği kırılan organı hareketsiz tutmaya çalışmalısınız Diyelim ki evde bir yetişkinin el bileği kırıldı Bu kişiyi hemen bir sandalyeye oturtun Kırılan kolu yavaşça göğsüne dayayın Daha sonra kırılan kolu askıya alın ve hemen hastaneye götürün

Burun kanaması:

Burnu kanayan kişiyi bir sandalyeye oturtun Başını öne doğru uzatmasını söyleyin Burnunu köprünün biraz ilersinden tutun ve ağzından nefes almasını söyleyin Bu arada hastaya konuşmamasını, yutkunmamasını, öksürmekten ve burnunu çekmekten sakınmasını hatırlatın

On dakika bekledikten sonra elinizi hastanın burnundan çekin Eğer kanama devam ediyorsa 10 dakika daha burnunu tutun

Eğer kanama 30 dakikadan fazla sürerse, hastanede doktor kontrolünden geçmeli

Önemsiz kesilme ve yaralanmalar:

Enfeksiyon tehlikesini ortadan kaldırmak açısından önemsiz yaralanmalara müdahale etmek önem taşır Yarayla ilgilenmeden önce ellerinizi sabunla yıkayın Eğer yaranın çevresi kirliyse, yarayı musluğun altına tutun ya da antiseptik temizleyiciyle silin Bir gazlı bezle kurulayın Yaranın üzerini geçici olarak gazlı bezle kapayın Yaralı bölgeyi, kalpten yukarda tutmaya çalışın

Alıntı

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com