Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Tarih / Coğrafya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
çelebi, hayatomanlı, mehmed, mehmedsultan, sultan, sultanı

Sultan Çelebi Mehmed-Sultan Çelebi Mehmed Hayat-Omanlı Sultanı Sultan Çelebi Mehmed

Eski 08-16-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Sultan Çelebi Mehmed-Sultan Çelebi Mehmed Hayat-Omanlı Sultanı Sultan Çelebi Mehmed

Sultan Çelebi Mehmed
Babasi Sultan Yildirim Bayezid Annesi Devlet Hatun
Dogumu : 1389
Vefati 26 Mays 1421
Saltanati : 1413 - 1421 (8) sene

Çelebi Sultan Mehmed, orta boylu, yuvarlak yüzlü, çatik kasli, beyaz tenli, kirmizi yanakli, genis gögüslü idi Kuwetli bir vücuda sahiptiGayet hareketli ve cesurdu Güres yapar ve çok kuvvetli yay kirislerini de çekerdi Padisahligi müddetince bizzat 24 muharebede bulunmus ve kirka yakin yara almistiBasinda kullanmis oldugu sarik, altin islemeli kavugu ile gayet güzel görünürdü Içi kürklü ve yakasi dik olan bir kaftan kullanirdiMüslümanlara karsi göstermis oldugu adaleti, ayni zamanda hiristiyan tebaasina karsi da gösterirdiÇelebi Sultan Mehmed, tahsilini Bursa sarayinda tamamladi Daha sonra babasi tarafindan Amasya sancagina vali tayin edildiValiligi sirasinda da devlet islerini ögrendiÇelebi Sultan Mehmed'e bir bakima Osmanli Imparatorlugu'nun ikinci kurucusu gözüyle bakilabilir

kaynak: GeldiK http://forumsinsinetshowthreadphp?t=61972

Onun uzun müddet ve basari ile yapmis oldugu mücadeleyi kisaca söyle siralayabiliriz Yesil Türbe (Çelebi Mehmed Türbesi Bursa) Evvela Anadolu'nun birligi için kardesleri ile mücadele etti 1410 senesinde Süleyman Çelebi'yi, 1413 senesinde de Musa Çelebi'yi tasfiye ederek birligi sagladi Osmanli tahtinda yalniz kalinca ilk isi etrafindaki beylikleri itaati altina almaya girismek oldu 1414'de Karaman'a sefer yapti ve Karaman Bey'ini esir aldi Ona "Bir daha müslümanlara zararim dokunmayacak" diye yemin ettirdikten sonra serbest birakti Candar Beyligi'ni de hakimiyeti altina aldi 1415'de Venediklilerle ilk deniz savasi yapildi 1416 ve 1417 senelerinde Avrupa'ya akinlar düzenledi, büyük zaferler kazanildi1419'da Tuna Nehri tekrar geçildi 1420'de Eflak Voyvodasi bir harpte öldürüldü, yerine kardesi tayin edildi
Candar Beyligi ise tamamen Osmanli topraklarina katildi 1420'de Seyh Bedreddin diye birisi bugünkü komünizmin temel sartlarina çok benzeyen fikirlerle ortaya çikti Islâmi ilimleri de çok iyi bilen bu seyh bir çok fakir fukarayi sizi zengin yapacagim vaadiyle, gayri müslimleri ise "Sizin dininiz de haktir" diyerek etrafinda topladi Birçok yerlerde mühim tahribatlar yapti Sonunda yanindakiler dagitilip kendisi yakalandi ve

mahkeme edildi Mahkemede suçunu itiraf ederek idam edilmesini bizzat kendisi istedi ve idam edildi Timur'un yanindan döndügü söylenen bir sehzade ile daha mücadele edip onu da saf disi yapti
1421 yilinda 32 yasinda iken Edirne'de vefat etti Naasi, Bursa'ya getirilerek Yesil Türbe'ye defnedildi (Allah rahmet eylesin)Çelebi Sultan Mehmed vefat edecegi sirada, Bayezid Pasa'yi yanina çagirtti ve Ona :"Halef olarak yerime oglum Murad'i tayin ettim Bana karsi göstermis oldugun itaat ve sadakati ona karsi da göster Derhal, Murad'i buraya getirmenizi istiyorum Zira ben artik bu dösekten kalkamam Murad gelmeden önce emr-i hak vaki olursa Murad gelinceye kadar sakin ölümümü kimseye duyurmayin" Sehzade Murad henüz Amasya'da iken,Çelebi Sultan Mehmed 26 Mayis 1421'de vefat etti Padisahlar arasinda ilk defa vefati gizlenen zat kendisi olmusturTarikat sahibi Seyyid Serif Ali Cürcani,Kaamus-i Muhiyt sahibi Allame Mecdüddin Firuzâbâdi Sultan Çelebi Mehmed zamaninda vefat etmis büyüklerdi
türbesi

Erkek çocuklari : Mustafa Çelebi, Ikinci Murad, Ahmed, Yusuf, Mahmud
Kizlari : Fatma ve SeIçuk Hatun

SUNUM ALMİRA

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com