Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Forum İslam > İslami Yazılar & Hikayeler

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
hakkında, mecaz

Mecaz Hakkında

Eski 08-11-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Mecaz Hakkında

Ravi:İbn-i Ömer
Hadis:
Hz Peygamber (sav) şöyle buyurmuştur: "Ben, insanlar Allah`tan başka ilahın olmadığına, Muhammed`in de Allah`ın elçisi olduğuna şehadet edinceye, namaz kılıncaya, zekat verinceye kadar onlarla savaş etmekle emrolundum Bunları yaptılar mı, kanlarını, mallarını bana karşı korumuş (emniyet altına almış) olurlar İslam`ın hakkı hariç Artık (samimi olup olmadıklarına dair) durumları Allah`a kalmıştır" (Müslim`deki rivayette "İslam`ın hakkı hariç" ibaresi mevcut değildir)

Ravi:Ubeydullah İbnu Adiy İbnu`l-Hıyar
Hadis:
Hz Peygamber (sav) ashabıyla otururken bir adam gelerek gizlice bir şeyler fısıldadı Ne gibi bir sır tevdi etmişti bilmiyorduk Nihayet Hz Peygamber (sav) onu açıkladı Meğerse o zat, münafıklardan birini öldürmek için izin istiyormuş Adama: "Peki o Allah`tan başka ilah olmadığına ve Muhammed`in Allah`ın elçisi bulunduğuna şehadet etmiyor mu?" diye sordu Adam: "Hayır o şehddeti ikrar etmiyor" dedi Hz Peygamber (sav): "Namaz kılıyor mu2" diye sordu Adam: "Hayır namaz da kılmıyor" deyince, Hz Peygamber (sav): "Allah`ın öldürmekten beni men ettiği kimseler işte böyleler!" buyurdu

Ravi:Tarik el-Eşca`i
Hadis:
Resulullah (sav)`ın şöyle söylediğini haber verdi: "Kim Lailahe illallah der ve Allah`tan başka mabudları reddederse, Allah onun malını ve kanını haram kılar (Samimi olup olmadığı) meselesi Allah`a aittir" (Yine Müslim`in bir başka rivayeti "Kim Allah`ı birlerse" diye başlar ve yukarıdaki şekilde devam eder (38 hadis))

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com