Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Kültür - San'at & Eğitim > Ülke & Şehirler > Türkiye > Akdeniz Bölgesi

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
adana, kirazlıyurt, köyü, tufanbeyli

Kirazlıyurt Köyü Tufanbeyli Adana

Eski 08-11-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Kirazlıyurt Köyü Tufanbeyli Adana

Kirazlıyurt Köyü Tufanbeyli Bilgileri - Kirazlıyurt Köyü Hakkında - Kirazlıyurt Köyü Tanıtımı - Kirazlıyurt Köyü Resimleri

İlçe: TUFANBEYLİ - İl: ADANA

Köy Muhtarı: Ali COŞKUNCA

Muhtarlık Erişim Bilgileri:

Telefon:

0 322 799 20 30

Adana

Bilgiler

Nüfus 807 (2000)

Koordinatlar

Posta Kodu 01640

Alan Kodu 0322

Yönetim

Coğrafi Bölge Akdeniz Bölgesi

İl Adana

İlçe Tufanbeyli

Web Sitesi

Kirazlıyurt, Adana ilinin Tufanbeyli ilçesine bağlı bir köydür

Tarihi

Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur

Kültür

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yokturTufanbeyli ve köylerinde yapılan yemek çeşitleri bu köydede yapılmaktadırYöreden değişik yemek çeşitleri fazla yoktur yöre yemekleri ile aynıdırEskiye dayalı gelenek ve görenekler zamanla unutulmuş ve değişime uğramıştırEskiden beri devam eden düğünlerin 3 gün olması ve düğünlerde düğün sahibine tüm köylünün atkı atılarak maddi yardım yapmasıdır

Coğrafya

Adana iline 215 km, Tufanbeyli ilçesine 28 km uzaklıktadır

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri

2007

2000 807

1997 693

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdırinsanların bir çoğu madende çalışarak emekli olmuşlardır Yeni yetişen nesil de Kayseri ve Mersine gitmişlerdir Kalanları da madencilik sektöründe devam etmektedirler

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır

2009 YILINDA DEĞERLİ VEDE YÜCE İNSAN SALİM COŞKUNCA

2004 - Ali Coşkunca

1999 - Bilal BÖztürk

1994 - Salim Coşkunca

1989 - Veli Karaçelik

1984 - Erkan BÖztürk

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır

Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

Kaynak : Yerel Net

Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com