Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Kültür - San'at & Eğitim > Ülke & Şehirler > Türkiye > Ege Bölgesi

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
aydın, ilçesi, söke

Aydın Söke İlçesi

Eski 08-10-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Aydın Söke İlçesi

Aydın SÖKE İlçesi

SÖKE

Söke İlçesi; Kuşadası, Didim, Milet üçlüsünden oluşan yörenin tarım, ticaret, turizm ve sermaye merkezidir doğusunda Çine, Batısında Kuşadası, güneyinde Didim ve kuzeyinde
Germencik ilçeleriyle çevrilidir Aydın'a 50 Kuşadası'na 23, Didim'e 50 km uzaklıltadır

Antik Çağlar’ın Milet, Prien, Didim gibi ünlü kentleri, ilçe yakınındadır Daha MÖ’ki çağlarda başlayan bu yerleşme sonucu, yörenin yüksek düzeydeki ekonomi, kültür ve sanat etkinlikleri gelenekselleşerek günümüze
kadar sürüp gelmiştir Bizans egemenliğinin sonlarına doğru, 1300 yıllarında, Aydın Bey’in Türkmen aşiretlerini buraya getirdiği ve Söke’yi bu aşiretlerden birinin başkanı olan Süleyman Şah’ın dedesi adına kurduğu söylenir
1426’da Menteşe Beyliğinin merkezi olan söke,Osmanlılar döneminde de Menteşe Sancağının merkezi olarak kaldı18yy başlarında Siğla Sancak merkeziyken 1868’de Aydın’a bağlandı

Söke bölgesi Akdeniz iklim kuşağı içerisindedirKışın yağışlı, yazları kurak geçer Nem oranı diğer bölgeler göre yüksektirSöke, Türkiye’nin en önemli pamuk üretim alanlarından birdir El sanatları, ormancılık ve balıkçılık da
ekonomisinde önemli yer tutarOrtasından geçen Söke çayının iki yakasına yayılmış olan ilçede çok canlı, 1997 yılı nüfus sayımının sonuçlarına göre, Söke merkez nüfusu 62361, köy nüfusu 62921, toplam nüfus 125282’dir
Kent merkezinde rakım 38 metredir Doğusunda; Beşparmak, Batısında Samsun dağları, Kuzeyinde Gümüş dağları ile çevrilidirBeşparmak dağı 1200 Samsun dağı ise 1300 metre yüksekliğindedir

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com