Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Sinsi Eğlence > Bir Tutam Hikaye > Kıssadan Hisse

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
kıssa, nasihat, tevekkül

Tevekkül,Nasihat ,Kıssa ...

Eski 08-05-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Tevekkül,Nasihat ,Kıssa ...

BU NASIL TEVEKKÜLDÜR!

Bir nasihat

Hiç bir zaman yüzünden edeb, namus ve kanaat perdesini açma! Bunu yaptığın an, halka rezil ve rüsva olursun Halkın sana yardımını kalbinden çıkar Halka güvenme; kudreti, kuvveti ’tan gör ve bekle!

Abdulkadir-i Geylanî -kuddise sirruhu-

Özel araba

Üstad Necip Fazıl Kısakürek rahmetullahi aleyhe sorarlar:

— Üstat özel arabanız yok mu?

Keskin zekâ küpünün verdiği cevap hikmet doludur:

— Ona en son bineceğiz

Kıssa deyip geçme!

Bir zengin öldü Bir köşk ile iki oğlu kaldı Köşkü paylaşmakta anlaşamadılar, kavgaya tutuştular Duvardan bir ses geldi:

“Benim için birbirinize düşman olmayınız Ben bir padişah idim Çok yaşadım Mezarda yüz otuz sene kaldım Sonra, toprağımla çanak çömlek yaptılar Kırk sene evlerde kullandılar Kırıldım Sokağa atıldım Sonra, benimle kerpiç yaptılar Bu duvarın inşasında kullandılar Birbirinizle dövüşmeyiniz Siz de, benim gibi olacaksınız” dedi

Uyandır artık ya Rab!

Akıp giden zaman içinde bir kafesteyim,

Her türlü amelde çok ahesteyim,

Kabrim beni bekliyorken dünyalık hevesteyim,

Uyandır artık Ya Rab! Belki son nefesteyim…

Mevlana Celaleddin-i Rumî -kuddise sirruhu-

Bu nasıl tevekküldür!

Şakiki Belhî Hazretleri, bir kıtlık senesinde, herkesin kara kara düşündüğü bir ortamda, zengin bir adamın kölesinin neşeden oynadığını gördü Ona sordu:

— Herkes kıtlıktan, açlıkla karşı karşıya olmaktan inler dururken, sen neye güvenerek böyle oynayabiliyorsun? Köle cevap verdi:

— Benim efendimin yedi tane köyü var ve çok zengindir Her ihtiyacımızı efendimiz bol bol sağlıyor

Şakiki Belhi kuddise sirruhu, kıtlıktan muzdarip talebelerine buyurdu ki:

— Kendimize gelelim! Bir köle efendisinin yedi köyüne güveniyor, kendini emniyet içinde hissediyor Bizler ise dünyadaki bütün köylerin, şehirlerin sahibi ve her canlının rızkına kefil olan u Teâlâ’nın kullarıyız Böyleyken, bu nasıl tevekkül ki hala rızık endişesi içindeyiz?

Biz de onlara yaklaşıyoruz

Sultan Alparslan 27 bin askeriyle Bizans topraklarında ilerlerken, keşfe gönderdiği askerlerden biri huzuruna gelip telaşla:

— Efendim, 300 bin kişilik düşman ordusu bize doğru yaklaşıyor, der

Şecaat ve cesarette zirve olan Alparslan hiç önemsemeyerek:

- Biz de onlara yaklaşıyoruz! Der…

Türk kahvesinin yapılışı

İyi bir kahve hazırlamak için suyun klorsuz ve soğuk olması gerekir Kahve tiryakileri, kahvenin mangalda, küllü kömür ateşiyle, 15–20 dakikada pişmesi gerektiğinde birleşirler

Dibi kalın, bakır cezvede, soğuk suya salınan kahve, birkaç kere karıştırılarak ateşe konur ve fazla karıştırılmaz Her fincan için iki çay kaşığı kahve, iki çay kaşığı şeker (arzuya göre) ilâve edilir Köpüklenince, ateşten çekilen cezvenin ilk köpüğü, fincanlara pay edilir ve kahve yeniden ateşe sürülür Kalan kahve, bir taşım daha pişirilir ve fincanlara boşaltılır

Türk kahvesinin en önemli özelliklerinden biri, bol köpüklü olmasıdır

Yumuşak ve kadifemsi köpüğü sayesinde, kahvenin tadı damakta uzunca bir süre kalır Ayrıca birkaç dakika şekli bozulmadan kalabilen bu leziz köpük, kahvenin bir süre sıcak kalması için örtü vazifesi görür Kahveyi sade içmek, Türk kahvesinin gerçek tadını almak açısından önemlidir ve bu kahve tiryakilerinin birleştiği ortak noktadır

Kahve ile birlikte ikram edilen su, önceden ağızda kalmış bütün tatların giderilip sadece kahve tadının alınması içindir

Küfre götüren bir hal

İslâm âlimleri, “Kişinin insanları inandırmak için yalanını, ‘ biliyor ki bu böyledir” cümlesiyle takviye ederek, inandırmaya çalışmasının, insanı küfre götüren, imanını tehlikeye sokan durumlardan bir durumdur” diye açıklamışlardır

‘Kalkık kuyruk’

‘Kalkık kuyruk’ adında bir böceğin yaptıkları o kadar ilginç ki insan şaşırmadan edemiyor Bu böcek, karıncaların yuvasına girerek, onların topladıkları yiyeceklerden beslenir Daha doğrusu onlardan geçinir Ama karınca yuvasına girmek o kadar da kolay değildir Yuvanın kapısındaki ‘bekçi karınca’yı atlatması gerekir Bekçi karınca ise kendi kolonisinden başka hiçbir hayvanın yuvaya girmesine müsaade etmez

Şimdi diyeceksiniz ki, peki bu karınca bütün kolonideki karıncaları tanıyor mu? Cevap evettir Hepsini kokularından tanır

Her koloninin farklı bir kokusu vardır O koku onun yuvaya giriş pasaportudur Kalkık kuyruk ise bu kokudan mahrum olmasına rağmen, yuvaya girmek zorundadır Ama nasıl?

İşte böyle; Böcek yavaş yavaş yuvanın kapısına doğru yönelir Yuvaya yaklaşınca onu gören bekçi karınca, hemen ona

doğru hamle yaparak onu öldürmeye çalışır Bu esnada kalkık kuyruk bir enzim salgılar ve bu sıvıyı bekçi karıncaya içirir Bu sıvı ile karınca adeta hipnoz olur ve kalkık kuyruğun emirlerini dinlemeye başlar Kalkık kuyruk, hipnoz ederek emri altına aldığı karıncanın, hemde sırtına binerek, yuvaya iner Orada bir güzel beslenir

Bu ‘kalkık kuyrul’ bunca numarayı nasıl öğrenmiş acaba? Polisiye dizileri mi seyretmiş!

Soğana dair

Binlerce yıldır hem yemeklerde hem de ilaç olarak kullanılıyor İtalya, Salerno’da, 9 yüzyılda açılan bir tıp okulu, “tüm virüs enfeksiyonlarıyla başa çıkmayı sağlayan yiyecek” olarak tanımlamış

Nezle ve gribi önlemede çok etkili, hemde güçlü bir diüretik; yani vücuttan su atılmasını sağlıyor Bol C vitamini içerdiği için kansere karşı koruyucu, yaşlanmayı geciktiriciymiş… (100 gramı: 36 kalori)

GÜLİSTAN

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com