Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Genel Kültür & Serbest Forum > Serbest Forum

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
mısınız, şanslı

Şanslı Mısınız ?

Eski 08-04-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Şanslı Mısınız ?

Şanslı mısınız ?

Neden bazı insanlar inanılmaz derecede şanslıyken, diğerleri hak ettikleri olanaklara asla sahip olamaz?

10 yıl önce, şansı araştırmaya başladım Neden bazı insanların hep doğru zamanda doğru yerde olduğunu, diğerlerinin ise sürekli olarak şanssızlıklarla boğuştuğunu merak ediyordum

Ulusal gazetelere ilan vererek kendilerini her zaman şanslı ya da şanssız hisseden insanların benimle temasa geçmelerini rica ettim

Yüzlerce sıra dışı erkek ve kadın, araştırmam için gönüllü oldu Yıllar boyunca, onlarla söyleşiler yaptım; yaşamlarını gözlemledim ve deneylere katılmalarını sağladım

Sonuçlar gösteriyor ki insanlar, neden şanslı ya da şanssız olduklarını tam olarak bilemeseler de düşünceleri ve davranışları, bu durumu büyük ölçüde açıklıyor Bir şans ya da bir fırsat gibi görünen durumları düşünelim

Şanslı insanların bu tür fırsatlarla sürekli karşılaşmalarına karşılık, şanssız insanlar bunlarla hiç karsılaşmazlar Bu durumun, insanların söz konusu fırsatları fark etme yetenekleri arasındaki farklılıklardan mı kaynaklandığını bulmak için basit bir deney yaptım Hem şanslı, hem de şanssız insanlara bir gazete verdim ve onlardan gazeteyi iyice inceleyip içinde ne kadar fotoğraf olduğunu bana söylemelerini istedim Gazetenin ortalarında bir yere, üzerinde şu not yazılı olan büyük bir mesaj yerleştirdim:

"Deney görevlisine bunu gördüğünüzü söyleyin; 250 dolar kazanın"

Bu mesaj, sayfanın yarısını kaplıyordu ve yüksekliği 5 cm üzerinde olan bir fontla yazılmıştı Herkesin yüzünü sabit bakışlarla süzüyordum Şanssız insanlar, bunu fark edemezlerken, şanslı insanlar hemen fark ettiler

Şanssız insanlar, genel olarak şanslı insanlardan daha gergindirler Bu endişeli ruh hali, beklenmeyeni fark etme yeteneklerine zarar verir Sonuç olarak, fırsatları kaçırırlar; çünkü başka bir şeyi aramaya aşırı odaklanmışlardır

Partilere, mükemmel eşlerini bulma düşüncesiyle giderler; bu yüzden de iyi arkadaşlar edinme fırsatlarını kaçırırlar Belli iş ilanlarını bulmaya kararlı bir biçimde gazeteleri incelerler ve diğer iş olanaklarını kaçırırlar

Şanslı insanlar, daha rahat ve açıktırlar Dolayısıyla, yalnızca aradıklarını değil, orada ne olduğunu da görürler Araştırmam, sonuç olarak şunu gösterdi: Şanslı insanlar, dört ilke sayesinde şanslarını yaratırlar Şans fırsatlarını yaratma ve fark etme konusunda beceriklidirler Sezgilerini dinleyerek şanslı kararlar verebilirler

Olumlu beklentiler sayesinde doğru çıkan tahminlerde bulunurlar Şanssızlığı şansa dönüştüren esnek bir yaklaşım benimserler

Çalışmanın sonuna doğru, bu ilkelerin, şansı yaratmada kullanılıp kullanılamayacağını merak ettim Bir grup gönüllüden, bir ay boyunca, şanslı bir insan gibi düşünüp davranmaya yardımcı olacak egzersizler yapmasını istedim

Çarpıcı Sonuçlar: Bu egzersizler, şans fırsatlarını fark etmeleri, sezgilerini dinlemeleri, şanslı olmayı ummaları ve şanssızlığa karşı daha esnek olmalarında onlara yardımcı oldu Gönüllüler, bir ay sonra döndü ve neler olduğunu anlattılar

Sonuçlar, çarpıcıydı: Bu insanların % 80'i, artık daha mutluydu; yaşamında daha çok tatmin oluyordu ve belki de en önemlisi, daha şanslıydı Sonuç olarak, asla akla gelmeyecek "şans faktörü"nü bulmuştum

Şanslı olmak için dört temel ipucu bulunuyor:

1 İçsel sezgilerinizi dinleyin; normalde doğru çıkarlar

2 Yeni deneyimlere ve normal rutininizi bozmaya açık olun

3 Her gün birkaç dakikanızı iyi giden şeyleri hatırlayarak geçirin

4 Önemli bir toplantı ya da telefon görüşmesi öncesinde kendinizi şanslı olarak hayal edin

Şans, çoğu zaman, doğru çıkan bir tahmindir Örneğin sizce bu mesaj benden size “şanslı olanlar beni arasın” şeklindeki bir iş teklifi olabilir mi? Lütfen birinci maddeyi hatırlamakla düşünmeye başlayın

Prof Richard Wiseman
Hertfordshire Üniversitesi,

Alıntıdır

Alıntı Yaparak Cevapla

Şanslı Mısınız ?

Eski 08-04-2012   #2
Prof. Dr. Sinsi

Şanslı Mısınız ?

Alıntı:

Şanslı olmak için dört temel ipucu bulunuyor:

1 İçsel sezgilerinizi dinleyin; normalde doğru çıkarlar

2 Yeni deneyimlere ve normal rutininizi bozmaya açık olun

3 Her gün birkaç dakikanızı iyi giden şeyleri hatırlayarak geçirin

4 Önemli bir toplantı ya da telefon görüşmesi öncesinde kendinizi şanslı olarak hayal edin

ben bunların hiçbirisini yapmıyorum ama yinede çok şanslı biriyim

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com