Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Genel Kültür & Serbest Forum > Serbest Forum

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
faydaları, kaynaştırma, nelerdir

Kaynaştırma Nedir? Faydaları Nelerdir?

Eski 08-04-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Kaynaştırma Nedir? Faydaları Nelerdir?

Kaynaştırma Nedir?

Kaynaştırma,özel gereksinimli öğrencilerin,normal öğrencilerin devam ettiği eğitim ortamlarında(normal anaokulu,normal ilköğretim vb)eğitilmesidir

Özel eğitim ortamlarını normal akranlarla bir arada bulunma yerine göre ; 1-Yatılı özel eğitim okulu

2-Gündüzlü özel eğitim okulu

3-Normal okul bünyesinde özel sınıf

4-Normal okul bünyesinde normal sınıf (kaynaştırma)

En az kısıtlayıcı ortam terimi:Özel gereksinimli öğrencinin normal akranlarıyla,eğitim gereksinimlerinin en üst düzeyde karşılanacağı eğitim ortamıdır
Buna göre yukarıda sıraladığımız eğitim ortamlarının içinde en az kısıtlayıcı ortam normal okul bünyesinde normal sınıf yani kaynaştırma sınıfıdır

Kaynaştırma Hazırlık Etkinlikleri

Sınıf öğretmeninin kaynaştırmaya hazırlanması

Sınıf öğretmeni;
  • Kaynaştırmanın özürlü öğrencinin hakkı olduğuna inanmalı,
  • Kaynaştırmanın gerekleri yerine getirildiğinde başarıya ulaşılacağını bilmeli,
  • Kaynaştırma esnasında ortaya çıkabilecek herhangi bir sorun karşısında çaba göstermesi gerektiğini bilmeli,
  • Çıkabilecek sorunlar karşısında işbirliği yapması gerektiğini bilmeli,
  • Sınıflarına kaynaştırma öğrencisi verileceğinden haberdar olmalı,
  • Özürlü öğrencinin özür tür ve grubunu bilmeli,
Özürlü Öğrencinin; özrü, özellikleri, gereksinimleri, uygulanabilecek öğretim yöntemleri ve ailesi hakkında bilgi sahibi olmalı,

Ayrıca okul idarecisi ve personelinin de kaynaştırma öğrencisi için gerekli hizmetlerin ve araç-gereçlerin sağlanmasında sınıf öğretmenine destek olması gerekli,

Okul personeli ve öğrencileri de özürlü öğrenci hakkında bilgilendirilmeli,

Okul yönetimi ve tüm personeli özürlü öğrencilerin normal eğitim ortamlarında eğitim görme hakkına saygı duymalı ve kaynaştırma öğrencisini bir yük olarak görmemeli

Hiç Birimiz Özürlü Olmayı Seçme Hakkın Sahip Değiliz

Sınıftaki normal öğrencilerin kaynaştırmaya hazırlanması
  • Özürlü öğrenci kaynaştırılacak sınıfa gelmeden önce sınıftaki diğer öğrencilere bir bilgilendirme dersi yapılmalı Bu derste:
[*] Özürlü öğrencinin özellikleri[*] Gereksinimleri[*] Özürlü öğrencilerle ilgili duygu ve düşünceleri,[*] Özürlü öğrenciyle benzerlikleri ve farklılıkları,[*] Özürlü öğrenciye yardım etmek için neler yapabilecekleri,[*] Özürlü çocuğunun gelecek yaşantısı hakkında kısaca bilgilendirme, yapılmalıdır

Özürlü öğrenci ile ilgili bilgiler şunları içermelidir

1-Kaynaştırılacak öğrencinin yaş,cinsiyet,fiziksel görünüm gibi özellikleri,

2-Kaynaştırılacak öğrencinin zorluk çektiği alanlar(öğrenme,konuşma vs)

3-Kaynaştırılacak öğrencinin yaşadığı zorlukları yenmek için sınıfta nelerin yapılabileceği

4-Öğretmenin kaynaştırma öğrencisinde gerçekleştirmeyi planladığı genel hedefler

5-Öğretmenin kaynaştırma öğrencisine ilişkin olarak diğer öğrencilerden beklentileri

Kaynaştırma sınıfının ve okulunun hazırlanması

• Sınıfta oturacağı yer özür tür ve derecesine göre düzenlenmeli,
  • Kullanılacak araç ve gereçler belirlenirken özür grubuna dikkat edilmeli,
  • Okulun bina itibariyle özürlü çocuğun özür tür ve grubuna göre düzenlemesi yapılmalıdır

Öğretmenin etkili sınıf yönetimi etkinliklerini kullanması

• Sınıf kurallarının öğretmesi
  • Öğrencilerin uygun davranışlarının değiştirilmesi
  • Eğitim ortamının çekici olması

Destek Özel Eğitim Hizmetleri

Özel eğitim destek hizmetleri,kaynaştırma uygulamaları sırasında gerektiğinde özel gereksinimli öğrenciye ve gerektiğinde de normal sınıf öğretmenine yardımcı olmak amacıyla,var olan ve özel eğitim uzmanlarınca sunulabilecek hizmetlerdirDestek özel eğitim hizmetleri;
  • Kaynak odada eğitim
  • Sınıf içi hizmetleri
  • Özel eğitim danışmanlığı

Kaynak Odada Eğitim

Kaynaştırma öğrencisinin gereksinim duyduğu alanlarda öğrenciye destek sağlayarak öğrencinin o dersle ilgili olarak başarabileceği en üst düzeye gelmesini sağlamak için verilen eğitim hizmetidir

Kaynak oda normal eğitim okullarında özürlü öğrenciye destek hizmet sağlamak amacıyla hazırlanmış bir sınıftırBu sınıfta özel eğitim öğretmeni çocuğun ihtiyaç duyduğu derse bireysel ve grup eğitimi verebilmektedir
Ancak kaynak oda eğitiminin başarıya ulaşabilmesi için özel eğitim öğretmeni ve sınıf öğretmeninin ortaklaşa hareket etmesi gerekmektedir

Sınıf İçi Yardım

Kaynaştırma öğrencisinin sınıfına özel eğitim öğretmeninin girerek sınıf öğretmenine yada kaynaştırma öğrencisine hizmet sunduğu eğitim türüdürBu yardım türünde özel eğitim öğretmeni sınıf öğretmenini grup ya da bireysel ders anlatırken izleyerek uygun destek eğitimini verebilir

Örnek: Sınıf öğretmeni ve özel eğitim öğretmeni eğitim programını birlikte hazırlayabilirlerBu şekilde çocuğun ne zaman grupla ne zaman bireysel ders alacağı planlanmış olur

Sınıf içi yardım uygulamasının başarılı olabilmesi için sınıf öğretmeni ve özel eğitim öğretmeninin beraber çalışması ve başarılı olabileceklerine inanmaları gerekir

Özel Eğitim Danışmanlığı

Sınıfında kaynaştırma öğrencisi bulunan sınıf öğretmeninin kaynaştırma öğrencisine ilişkin aldığı danışma hizmetidirÖzel eğitim danışmanlığı bu konuda uzmanlaşmış özel eğitimciler tarafından yapılmalıdırÖzel eğitim danışmanlığında sınıfında kaynaştırma öğrencisi bulunan sınıf öğretmeninin öğrencisinde bulunan davranış problemleri,öğrenme güçlüğü ve vskonularında uzmandan yardım alamsı durumudurÖzel eğitim danışmanı hem bireyselleştirilmiş eğitim planı hem de öğretim yöntem ve teknikleri,problem davranışı ortadan kaldırma yöntemleri konusunda sınıf öğretmenine danışmanlık yapmalıdır

Sevgili Eğitimciler Kaynaştırm Uygulamasının Başarıya ulaşabilmesi İçin Destek Özel Eğitim Hizmetlerinin Sağlanması Şarttır

Kaynaştırmanın Yararları

Sınıf öğretmenine yararları

• Öğretmenlik bilgi ve becerilerini arttırmaktadır
  • Özür grupları hakkında bilgi sahibi olmaktadır
  • İnsan ilişkilerinin gelişmesi anlamında etkilidir

Özürlü öğrenciye yararları

• Normal öğrencilerle işbirliği ve uyum içinde çalışma alışkanlığı kazanırlar
  • Normal öğrencilerden olumlu davranışlar edinmeleri(model alma)kolaylaşır
  • Sosyalleşmelerini ve topluma var olduklarını fark etmelerini kolaylaştırır

Normal öğrenciye yararları

• Bireyler arasındaki farklılıklara karşı anlayışlı ve hoşgörülü olmalarını kolaylaştırır
  • Özürlü çocuk ve normal çocuklar arasında işbirliği ve yardımlaşma becerisi kazanılır
  • Özürlü bireyler hakkında bilgi edinirler

Anne ve babalara yararları

• Anne babalara moral verir ve onları çaba sarf etmeye yönlendirir
  • Çocuklarını kabullenmeleri anlamında etkilidir
  • Normal çocukların aileleriyle tanışıp işbirliği içine girmelerine sebep olur

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com