Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Kültür - San'at & Eğitim > Kitap Dünyası

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
aşka, dündar, veda

Aşka Veda | Can Dündar

Eski 08-03-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Aşka Veda | Can Dündar

'Nostaljik bir mazi güzellemesi yapmak istemem,' diyor Can Dündar, zindana dönüşen, koyu bir karanlık olan 70'lerdeki ilişkileri anlattığı yazısında:

'Ama aşkın ha babam ertelendiği o kanlı karanlıkta bile, en dayanışmacı ve masum yanları saklıydı insanoğlunun'

'Şimdi bakıyorum da, umursamaz kalabalıklarda metruk bir yalnızlık yaşıyor neslim'

Aşka Veda, Can Dündar'ın aşka dair yazılarını bir araya getiriyor

Körkütük, sırılsıklam aşkları, özlemi, yalnızlığı, ayrılığı ve terk edilme acısını; 'kâh içten içe kabaran kâh gürül gürül çağlayan o deli nehri,' anlatıyor

Siyasetten ve popüler kültürden kadın ve erkeklerin zaman içinde değişen yüzlerine bakıyor

'Söylenmemiş o iki sözcük yüzünden heba olup gitmiş' nesiller ile nihayet kavuşan ama mutsuz mu mutsuz olan günümüz gençliğini karşılaştırıp şiirini kaybeden zamane ilişkileri sorguluyor

Şehvet sevdadan soyunduğunda, Eros okunu kırdığında, piyasa duruma el koyduğunda aşkın nasıl can çekişmeye, körelip çirkinleşmeye başladığını sergiliyor

Hazsız evliliklerden evliliksiz hazlara, sekssiz aşktan aşksız sekse; ateşten gömleği gönüllü giyenlerden, aşkını kariyerine feda edenlere geçişin izini sürüyor

Aslında bir türlü veda edemediğimiz, her daim ihtimal dahilinde olan aşkı anlatıyor Can Dündar, Aşka Veda'da

Ve olası bir sevda kuraklığı tehlikesine karşı, okurları uyarıyor

(Tanıtım Bülteninden)

Alıntı Yaparak Cevapla

Aşka Veda | Can Dündar

Eski 08-03-2012   #2
Prof. Dr. Sinsi

Aşka Veda | Can Dündar

Gazeteci yazar Can Dündar, Aşka Veda isimli son kitabını Hürriyet yazarı Ayşe Arman'a anlattı

Aşkın zorlaştığına dikkat çeken Can Dündar seksin ise kolaylaştığını öne sürüyor
İşte Ayşe Arman'ın can Dündar röportajında dikkat çeken o satırlar

* Aşk hakkında bu kadar yazı yazmışsın O zaman soruyorum:

Aşkın hayatımızdaki yeri?

- Eskisine göre azaldı Daha çok dilde, daha az gönülde
Belki de bu ikisi arasında bir ilişki var Belki de değil öyle:
Aşk, kalbimizde azaldıkça, dilimizde çoğalıyor
O meşhur Kızılderili öyküsündeki gibi

Beyaz adam soruyor: “Niye şarkılarınız hep suyla alakalı?”

Kızılderili cevap veriyor:

“Kıtlık çekiyoruz da ondan! Peki ya sizin şarkılarınız niye hep aşk üzerine

* Kitabın, içeriğinden önce prezervatifli kapağı ilgi çekti

- Hiçbir görsel, meramımı daha iyi anlatamazdı Kapak tasarımcılarının aklına geldi Hoşuma gitti

Oğlum, ergenlik çağında Onların kuşağını bizimkiyle kıyaslıyorum Bir paradoks var

* Nedir o?

- Aşk imkân dahiline girdikçe imkânsızlaşıyor sanki şöyle anlatayım:

Kadın ve erkek, önceki kuşaklara göre bugün çok daha rahat ilişki kurabiliyor

Ama yalnızlık, ayrılık, mutsuzluk da tavan yaptı Genelleme yapılamaz tabii ama büyükşehirlerde, bir gecelik ilişki acayip yaygın

Kavuşmak kolaylaştı ama terk etmek de

Aşk zorlaştı, seks kolaylaştı O zaman n’oldu? Aşk, şiirini kaybetti

* Aşkla, mesafe arasında ters orantı mı var?

- Galiba ınsan kendine şu soruları sormadan edemiyor: Aşk, kudretini, ilk insandan beri yasaklanan bir meyve oluşundan ve vuslat uğruna verilen mücadeleden mi alıyor?

Hatta, bir adım ötesi, aşk dediğimiz bu mu?

Dokununca solan bir çiçek

Yaklaştıkça kaybolan bir serap

Seçenek çoğaldıkça hepsini deneme isteği, ‘yasak meyve’nin tadını arar hale mi getirdi?

* Hem âşık, hem evli, hem arzulu olunamaz mı?

- Herkesin bunu aradığını tahmin ediyorum Yapabilenlere ne mutlu! Dominique Simonnet diyor ki, “Kadın ve erkek arasında üç bileşen var:

Aşk, seks ve evlilik

Tarih boyu bu üçünü bir türlü bir araya getiremedik!”

Rönesans’a kadar Avrupa’da kilise, kadınla erkeğin yatakta bile birbirine temasına izin vermiyordu

Temasın yegane amacı çocuktu

Sonra, ‘aşk izdivaçları’ başladı Seks hâlâ tabuydu 1960’lardan sonra seks, hürriyetini ilan etti Ama bu defa, evlilik sallanmaya başladı Serbest aşk, yuvaları yıktı Türkiye’de de bizim kuşağın erkeklerinin buluğ çağında yaşadığı, ‘hazsız aşklar’ ne kadar kötüyse, bugünkü ‘aşksız hazlar’ da o kadar kötü

* Yani aşkın serbestleşmesi fena mı?

- Olur mu? Kuşaklar boyunca bunu bekledikAma ‘serbesti’ ile ‘özgürlük’ü karıştırmamak lazım Serbestiden, iplerin sistem tarafından kontrollü salıverilmesini anlıyorum

Özgürlükten ise, insanların sisteme meydan okuyarak hareket alanını genişletmesini

1960’larınki özgürlük mücadelesiydi mesela

Bugünkü ‘sınırlı açılım’, Sevgililer Günü’nde daha çok mal satabilmek için bir teşvikmiş gibi geliyor bana

O yüzden de devamı yok, genel bir toplumsal özgürleşme talebiyle birleşmiyor

İstediğimi giyerim, istediğim yere giderim, istediğimle gezerim, size ne, boyutunda kaldıkça da hem sıradanlaşıyor hem de muhafazakârlaşmaya hizmet ediyor

* Neden?

- 1960’lara oranla, kızlarını karma eğitimden sakınmaya çalışan ailelerin sayısında artış var Kadınlara ayrı otobüs talep ediliyor, televizyondaki bir öpüşme sahnesi bile bazı izleyicilerde paniğe yol açıyor Yani şimdi yaşadığımız özgürleşme değil, açılıp saçılma Televizyon reklamlarındaki insanlarla izleyici arasındaki mesafe açılıyor giderek

Alıntı Yaparak Cevapla

Aşka Veda | Can Dündar

Eski 08-03-2012   #3
Prof. Dr. Sinsi

Aşka Veda | Can Dündar

- Aşk imkân dahiline girdikçe imkânsızlaşıyor sanki şöyle anlatayım:
Kadın ve erkek, önceki kuşaklara göre bugün çok daha rahat ilişki kurabiliyor
Ama yalnızlık, ayrılık, mutsuzluk da tavan yaptı
Genelleme yapılamaz tabii ama büyükşehirlerde,
bir gecelik ilişki acayip yaygın
Kavuşmak kolaylaştı ama terk etmek de
Aşk zorlaştı, seks kolaylaştı O zaman n’oldu? Aşk, şiirini kaybetti

Şu parağraf özellikle mükemmel

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com