Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Edebiyat / Dil Bilgisi

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
güney, hikayeler, oğluma, yılmaz

Yılmaz Güney | Oğluma Hikayeler

Eski 08-03-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Yılmaz Güney | Oğluma Hikayeler

Şeftali çekirdeğine inan kendi gücüne güven

Küçük çocuk,şeftali çekirdeğini dişiyle kırmak için zorlanıyordu
Babası ona dedi ki:
''Oğlum!Şeftali çekirdeğini dişinle kıramazsın!''
Çocuk,şeftali dişiyle yeniden zorladıŞeftali çekirdeğinin traktör lastiklerini anımsatan pütürlü sert kabuğu dişlerinin yüzeyini eriterek çıtırdattıelini acıyan dişine götürdü çocukDişi sallanıyordu
''Oğlum''dedi babası yeniden''Şeftalinin çekirdeği serttir,yazık edersin dişlerine''
Çocuk inat ediyorduİlle kıracaktı bu sert çekirdeğiYere koydu ve ayakkabasının topuğuyla üzerine bastırdı
Kırılmıyordu çekirdek
''Sen inatçıysan,ben senden daha inatçıyım''dedi çocuk
Bu kez bir taş aldı eline;taşla kırmayı denediHer vuruşta bir yana fırlıyordu çekirdek
''Şeftali çekirdeği çok serttir oğlum''dedi babası
''O küçük taşla kıramazsın!''
Çocuk öfkeyle çekirdeği tekmelediÇekirdek,tulumbanın yanındaki toprağa düştüÇocuk öfkeyle bastı üzerine,iyice toprağa gömdü
Aradan günler geçti
Çocuk şeftali çeirdeğini unutmuştuGecekondu mahallesinin çocuklarıyla oynuyorduBabası çağırdı onu
''Bu ne oğlum?''dedi
Çocuk babasının parmağıyla gösterdiği yana baktıKüçük,iki yeşil yapraklı bir ot gördü
''Ot''dedi
''Ot değil''dedi baba''Dişlerinle ve taşla kıramadığın şeftali çekirdeğinden çıkan şeftali ağacının fidanı''
Çocuk,inatçı sert çekirdeği anımsadıDişiyle kıramadığı,taşla kıramadığı,tekmeyle kıramadığı çekirdek fidana dönüşmüştü işteBu fidan büyüyecek ve ağaç olacaktı;çiçek açacaktışeftali verecektiŞaşırdı
Babası ona dedi ki:
''Oğlumne zaman,hangi koşullarda olursan ol,dara düştüğünde şeftali çekirdeğini anımsaDişinle kıramadın o çekirdeği,taşla kıramadınAma uygun toprağa düşen çekirdek,günü gelince o sert kabuğu parçalar,toprağı deler ve yeşerirNedir o çekirdeğe bu gücü veren,güzel oğlum?
Çekirdek,kabuğunu parçalayan gücünü kendi içindeki çelişmelerden alır oğlumHer şey kendi içinde zıtlarını taşırHer şey kendi içinde,kendini değiştirecek,
başkaldıracak özü taşır''
Çocuk dikkatle babasını dinliyordu
Baba gülerek dedi ki:
''Şeftali çekirdeğine inan
Kendi gücüne güven!''

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com