Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Forum İslam > İslami Genel Konular

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
evlendirilimesi, istemeden, kızın, zorla

Kızın İstemeden, Zorla Evlendirilimesi...

Eski 08-03-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Kız veya erkek, ölüm, şiddetli dayak veya uzun müddet hapis tehdidiyle nikâh akdine zorlanırlarsa, yapılan evlenme akdi fasit olur Resulullah (asm) bu hususta şöyle buyurmuşlardır:

“Cenab-ı Hak (cc), hatâ, unutma ve zorlanma ile yapılan amellerden dolayı ümmetimi benim için affetti”1

İmam Neseî’nin (ra) rivayet ettiği şu hadis-i şerif bu meseleye çok güzel bir ışık tutmaktadır:

Ensar’dan Hidame’nin kızı Hansa, Hz Âişe’nin (ra) huzuruna girer ve şu şikâyette bulunur:

“Babam itibarını arttırmak için beni kardeşinin oğlu ile evlendirdi Ben ise istemiyorum

Hazret-i Âişe (ra), “Resulullah (asm) gelinceye kadar bekle” diye oturtur

Resulullah (asm) teşrif edince, Hz Âişe (ra) durumu ona anlatır Resulullah (asm) hemen kızın babasını çağırtır ve evlenme yetkisini kıza verir

Bunun üzerine Hansâ Resulullaha (asm) şöyle der:

“Yâ Resulallah (sav)! Ben babamın yaptığı bu nikâhı kabul ediyorum, ancak babaların, kızlarına evlilikte böyle yetkisinin olmadığını bildirmek istedim”2

Burada babaların yetkisinin alınmasından maksadın, kızlarını zorla evlediremeyeceklerini anlıyoruz Yukarıdaki her iki hadis de, kızın rızasının evliliğin sahih olmasının şartlarından birisi olduğunu göstermektedir Zorlama, rızayı ortadan kaldırdığından evlilik sahih olmamaktadır

Bu hüküm cumhur olarak bildiğimiz müçtehid imamların ekserisinin görüşüdür Yalnız Hanefi mezhebi bu hususta farklı bir görüş bildirir Onlara göre, esas itibariyle rıza, nikâhın sıhhatinin şartlarından değildir Bu meseleye delil olarak nikâh akdinde ciddiyetin de, şakanın da aynı hükümde olduğuna dair hadis-i şerifi getirirler

Ancak, cumhurun bu husustaki görüşü kurulacak yuvanın sıhhati ve tarafların mağduriyetini önleme açısından daha isabetlidir

1 İbni Mâce, Talâk: 16

2 Neseî, Nikâh: 36

Aşk-ı niyaz ederiz

Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 08-03-2012   #2
Prof. Dr. Sinsi

selamün aleyküm ve rahmetullahi ve berakatühü
ALLAH(cc) emri altında bulunan cariyelerin zinaya zorlanmamalarını emreder kim bu zorlama ile bu fiili işlerse ALLAH(cc) ğafur ve rahimdir denerek bu kişilerin bu fiili affedileceği bildirilmiştir bu bir ruhsat değildir yani bir kişi bu zorlamaya kaldığını iddia EDEREK BU FİİLİN İŞLENMESİNE ZEMİN OLUŞTURAMAZ

Şimdiki hanımlar çalışmak zorunda olmak bahanesi ile her türlü zinaya açık kapı bırakacak tarz ve edayla dolaşmaları bu ayetin korumasına girmez cariye en genel anlamda elinin altında bulunan kimse demektir evlatlar ve çalışanlar da bu hususta bunların üstünde bulunan ebeveyn ve iş sahiplerine göre aynı hükme tabidir yani bu kişilerin tahtı risaletinde bulunan bu kişiler kendi haletlerini zorlamalı olarak çalışma hayatının gerekliliğine bağlayamaz efendi olmak tesettürün asgarisi olan vücut hatlarını belli etmemek imkanı her daim vardır ve bu başını ört demek de değildir

bu yüzden yukarıdaki olaydan mütevellit eden kanaat ebeveynlerin kızlarını zorla istemedikleri adamlara veremeyeceği hususunun maddi kaygı ile yapılmaması hususunun açıklamasıdır yoksa kızına teklif olarak dindar ve aklı başında bir mümmini önermek ve onun belirttiği hayat çerçevesinde yaşamayı teklif etmek arızi bir şart olmadıkça ALLAH(cc) emrini söylemektir bu yüzden ana-babalar masumdur denilebilir esasında kimse kızını öyle zorla da evlendirmek istemez

ALLAH(cc) bizlerden razı olsun

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com