Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Forum İslam > İslami Genel Konular

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
akraba, evliligi, içeri

Akraba Evliligi (İceri----)

Eski 08-03-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Akraba Evliligi (İceri----)

Selamun aleykum arkadaslar

Gecenlerde bir dostumla konusuyorduk Suan bilgisayarima gecirmekte oldugum kitabin bir bolumunu ona okumami istedi, okudum Fakat kahramanlar arasindaki bir nisan; arkadasimin tepkisini aldi Soyle ki;

Diyelim ki evlendiniz, esinizin kizkardesi de sizin erkek kardesinizle nisanlandi Olay bu!

Neyse konustuk falan Ben de dedim ki; "Peygamberimiz'de, bazi sahabilerde akraba evlilikleri yapmislardir"

O dedi ki "Sonradan bu yasaklanmistir 7 gobekten yakin akrabanla evlilik yasak dinimizde" dedi

Ben tabi sok oldum Ve meraklandim da Dinimizde boyle bir yasak var midir, ya da bu konudaki haram anlayisi nasildir? Benim bildigim kadariyla bu ayet boyle bir seyin olmadigini gosteriyor

Size (şunlarla evlenmeniz) haram kılındı: Analarınız, kızlarınız, kız kardeşleriniz, halalarınız, teyzeleriniz, kardeş kızları, kız kardeş kızları, sizi emziren analarınız, süt bacılarınız, karılarınızın anaları, birleştiğiniz karılarınızdan olup evlerinizde bulunan üvey kızlarınız - eğer onlarla henüz birleşmemişseniz, (kızlarını almaktan ötürü) üzerinize bir günah yoktur - kendi sulbünüzden gelen oğullarınızın karıları ve iki kız kardeşi bir arada almanız Ancak geçmişte olanlar hâriç Şüphesiz Allah, çok bağışlayan, çok merhamet edendir" (Nisa-23)

Ey peygamber, biz, ücretlerini (mehirlerini) verdiğin eşlerini, Allah’ın sana ganimet olarak verdiği (savaş esirlerinden) elinin altında bulunan (cariyeleri), amcanın, halalarının, dayının ve teyzelerinin seninle beraber göç eden kızlarını sana helâl kıldık Bir de kendisini (mehirsiz olarak) peygambere hibe eden ve peygamberin de kendisini almak dilediği inanmış kadını, diğer mü'minlere değil, sırf sana mahsus olmak üzere (helal kıldık) Biz, eşleri ve ellerinin altında bulunan (cariyeleri) hakkında müminlere ne farz ettiğimizi bildik (onların bu hususta ne yapması lâzım geldiğini açıkladık) ki, sana bir zorluk olmasın, (sen bir sıkıntıya, güç bir duruma düşmeyesin) Allah, çok bağışlayan, çok merhamet edendir" (Ahzab/50)

Simdi sizden de bu konu hakkinda dusunceleri soruyorum Oyle ki arkadasimin -ki dinini bilen, ibadetlerini yapan biri ve bence imanli da biri- bu bilgisinin yanlis olmadigini ona soylemek, onu bu konuda aydinlatmak ayrica kendi kitabimda da gerekirse duzenleme yapmak lazim gelir

Simdiden hepinizden Allah razi olsun

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com