Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Tarih / Coğrafya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
nükteler, tarihten

Tarihten Nükteler

Eski 08-02-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Tarihten Nükteler

NEF’İNİN BİR LATİFESİ
arihten Nükteler[/url]
Aynı zamanda asrının büyük şairlerinden olan Şeyhülislam Yahya Efendi bir gün Nef’i için şöyle bir şiir yazar;

Şimdi hayli suhenveran içinde,

Nef’i manendi var mı şair?

Sözleri seb’a-i muallakadır,

İmr-ül Kays kendisidir kâfir

Şeyhülislam, aslında Nef’i’yi Muallak-ı Seb’a şairlerinin en ünlüsü İmrül Kays’a benzetir, över Ancak Nef’i kıtanın sonundaki kâfir nüktesine şu cevabı verir;

Bize kâfir demiş Müftü Efendi,

Tutalım ben ana diyem Müselman

Varıldıkta yarın ruz-u cezaya

İkimiz de anda çıkarız yalan

*suhenveran; şairler

*manendi; benzeri

Kaynak; Tarihte Ve Günümüzde Hasankale- Nil Yayınları

Salih Okur (cevaplarorg)

Alıntı Yaparak Cevapla

Tarihten Nükteler

Eski 08-02-2012   #2
Prof. Dr. Sinsi

Tarihten Nükteler

TAHİR-ÜL MEVLEVİ'NİN NEFİ'YE CEVABI
Bilindiği gibi meşhur hiciv şairi Nefi, zamanındaki bir Tahir Paşa yüzünden bütün Tahirleri şöyle hicvetmişti:

"Tahir efendi bize kelp demiş
İltifatı bu sözde zahirdir
Mezhebim Malikidir zira,
İtikadımca kelp tahirdir"

Asırlar sonra 20 yüzyılda Tahir-ül Mevlevi, bütün Tahirler namına ona şöyle cevap vermişti:
Zehr-i Hecvi cihana neşredenin
Dili bîşek zeban-ı ef'idir
Kelp Tahir olmaz gerçi amma
Beşere nefi vardır, öyleyse Nefidir"

*Kelp: Köpek
*Maliki mezhebince köpek necis değil ,temizdir
*Zehr-i hecv: Hiciv zehri
*bişek:şüphesiz
*zeban-ı ef'i: engerek yılanının dili
*nefi: Faydalı

KAYNAK:Matbuat Alemindeki Hayatım Ve İstiklal Mahkemeleri-T Mevlevi-Nehir Yayınları-İst-1991

Salih Okur (cevaplarorg)

Alıntı Yaparak Cevapla

Tarihten Nükteler

Eski 08-02-2012   #3
Prof. Dr. Sinsi

Tarihten Nükteler

ÖLDÜRÜLEN KENDİ BABAN OLSAYDI
Cahiliyye Araplarının meşhur şairlerinden İmr-ül Kays’ın babası öldürülmüştü Şair, babasının intikamını almak üzere Arap adeti gereği taptığı put’la istişare ederek, ne yapması gerektiğini öğrenmek istedi Eline üç ok aldı Bunlardan birinin üzerinde “evet”, diğerinin “hayır”, öbüründe ise tekrar istişare etmesi gerektiği yazılıydı İlkin bir ok seçti, “hayır” çıktı Ama babasını acısı yüreğini yakıyordu Tekrar denemek istedi, yine hayır çıktı Son bir şans diyerek üçüncü defa ok seçti Ama nafile, yine cevap “hayır” olmuştu Bunun üzerine çok hiddetlenen şair oku alıp tanrısının yüzüne fırlattı ve haykırdı “Alçak! Öldürülen kendi baban olsaydı, intikamını almaktan beni alıkoymazdın

Kaynak:
Peygamberimiz-Mevlana Muhammed Ali- terc: Ömer Rıza Doğrul-İst-1925
(Salih Okur- cevaplarorg)

Alıntı Yaparak Cevapla

Tarihten Nükteler

Eski 08-02-2012   #4
Prof. Dr. Sinsi

Tarihten Nükteler

“BİR SU, ACISIZ OLSUN”
Muhterem hocamız Prof M Cevat Akşit beyefendi evinde kabulünde, merhum M Asım Köksal Hocaefendi ile ilgili şu anıyı anlattı Asım Köksal Hoca yazdığı İslam Tarihi adlı kıymetli eserle Pakistan’da senelik düzenlenen Siyer ödüllerinde dünya siyer ödülü almış ve Pakistan’a davet edilmişti Hocaefendiyle bizzat merhum cumhurbaşkanı Ziya ül Hak ilgileniyor Hürmette kusur edilmemeye çalışılıyor Hind halklarının yemekleri çok acılı olduğundan ve Asım hoca da acı yiyemediği için bir hafta doğru dürüst bir şey yiyememiş En son gün onuruna verilen ziyafette Ziya ül Hak sormuş: “Hocam, bir emrin var mı?”

-“Var efendim” demiş hoca

-Emret hocam

-Bana “acısız” bir su verin lütfen…
Salih Okur(cevaplarorg)

Alıntı Yaparak Cevapla

Tarihten Nükteler

Eski 08-02-2012   #5
Prof. Dr. Sinsi

Tarihten Nükteler

ÂDEMSİZ CENNET
Divan edebiyatının en büyük şairlerinden olan Baki, Edirne’yi bir ziyareti sırasında Emri, Mecdi gibi tanınmış Edirneli şairleri de görüşüp konuşmuş Bu esnada yerli şairler Edirne’yi o kadar övmüşler ki Baki’ye bu övgülerden gına gelmiş Bununla yetinmeyip Baki’nin Edirne hakkındaki kanaatini öğrenmek istemişler İçinden kızgın olan Baki, bu vesileyle Edirneli şairlere hadlerini bildirivermiş:

-Gerçekten şehriniz çok güzel cennet gibi bir yer Ama ne yazık ki içinde Âdem yok

Not: Âdem: İnsan manasına da gelir

Osman Yıldız(cevaplarorg)

Alıntı Yaparak Cevapla

Tarihten Nükteler

Eski 08-02-2012   #6
Prof. Dr. Sinsi

Tarihten Nükteler

BİR CUMHURİYETÇİ
Cumhuriyetçi Parti Başkanı adayı Roosevelt seçim konuşması yapıyormuş Bir seçmen de ha bire ona laf yetiştiriyormuş

-Ben bir demokratım, beni kandıramazsın

-Neden demokratsın?

—Çünkü dedem demokrattı, babam demokrattı, ben de bir demokratım

Roosevelt bu adama iyi bir ders vereyim diye düşünür ve sorar:

-Arkadaş diyelim ki büyük baban eşekti, baban eşekti, o zaman sen ne olursun?

-Bir cumhuriyetçi

Alıntı Yaparak Cevapla

Tarihten Nükteler

Eski 08-02-2012   #7
Prof. Dr. Sinsi

Tarihten Nükteler

BİR HOCANIN SORUŞU BAŞKA OLUR
Osmanlı zamanında, Diyarbakır köylerinden bir delikanlıyı ailesi okusun adam olsun niyetiyle İstanbul’a tahsile yollamış Delikanlı, o zamanki adı Mekteb-i Kuzat olan Hukuk fakültesine girmiş ve oradan mezun olmuş Köyüne dönecek, tek vasıta var; at veya eşşek Bir eşek satın alıp yola koyulmuş Günlerce yol aldıktan sonra bir gün iyice yorulunca bir ağacın gölgesine sığınmış Birkaç saat uykudan sonra bakmış ki, hayvanı yok

Derken karşıdan bir çoban çıkagelmiş Çobandan hayvanı soracak ama şu kadar tahsilden, terbiyeden sonra “hemşerim, eşeğimi şu ağaca bağlamıştım Ben uyurken yularını çözüp kaçmış, onu gördün mü?” diye soramaz ya Kendine yakışır bir dille başlamış derdini anlatmaya “şu karşıda görünen enacir(incir) ağacının zil-i kebirine(büyük gölgeliğine) kayd-u bent eylediğim (bağladığım) dabbe(hayvan), nevmim galebe edip hâbe erdikte(uykuya dalınca) cezmü bağın çözüp hâl-i firarı irtikap eylemiştir(ipinden kurtulup kaçmıştır) Hangi bende azimet eylediğinin lütfen ihbarı(hangi tarafa gittiğini lütfen bildiriniz)

Zavallı çoban hiçbir şey anlamamış, Arapça dua zannetmiş ve; “Hudeşte râzı be beyim Duavi pür bâşa Serinim bine figi”(Beyim Allah razı olsun Duan çok iyidir Başıma üfür) demiş

Kaynak:

Kirazlıdere Tutukevi Penceresinden 12 Eylül-Recai Kutan-Kaşif Yayınları-Ankara
Salih Okur(cevaplarorg)

Alıntı Yaparak Cevapla

Tarihten Nükteler

Eski 08-02-2012   #8
Prof. Dr. Sinsi

Tarihten Nükteler

CEHENNEME GİTMİYORUM
Emevi vezirlerinden Ebul Hüseyin, kendini hicveden Şair İbn-i Rumi' yi evine davet etmiş ve hizmetçilerine zehirletmişti Şair ise zehirlendiğini anladı ve evine gitmek isteyince Ebul Hüseyin sordu:
-Ya üstad! nereye gidiyorsun?
-Göndermek istediğin yere
-Öyle ise babama da selam söyle
-Kusura bakma, cehenneme gidecek değilim
Kaynak: Güldüren Ve Düşündüren Tarih- Mustafa Turan- Timaş Yayınları

Alıntı Yaparak Cevapla

Tarihten Nükteler

Eski 08-02-2012   #9
Prof. Dr. Sinsi

Tarihten Nükteler

DOĞUŞTANDIR EFENDİM
19Yüzyıl Halk ozanlarından Bayburtlu Zihni(1797–1859)’nin yolu Babıâli’de bir devlet dairesine düşer Devir, İkinci Mahmut devridir ve memur kesim kılık kıyafetlerinde ve de tavırlarında Avrupai değişiklikler kendini göstermiştir

Anadolu kıyafetleri ile gördükleri ozanımızı cahil bir softa zanneden memurlar akıllarınca bu Anadolu köylüsünü alaya almak isterler; “Hocaefendi, siz hem akıllı, hem bilgili bir zata benziyorsunuz Acaba benim kaç yaşımda olduğumu tahmin edebilir misiniz?”

Sorunun hangi maksatla sorulduğunu anlayan Zihni, altmışına yaklaşan zata cevap verir: “Zât-ı âliniz 30-35 civarında gösteriyorsunuz

Bu cevabı Zihni’nin saflığına veren diğer memurlar da sormaya başlarlar Şairimiz de her birini 15-20 yaş gençleştirerek cevap verir Herkesin yaşı tahmin edildikten sonra oradakilerin amiri olduğu anlaşılan en yaşlı zat tekrar söze karışır; “Efendim, ne güzel tahmin ettiniz Tahminlerinize hayran oldum Bu kabiliyet sizde doğuştan mı var, yoksa sonradan mı kazandınız?”

Zihni taşı gediğine koyar; “Doğuştandır efendim Babam at baytarıydı, bendeniz de eşek baytarıyım

Kaynak: Bayburtlu Zihni- Saim Sakaoğlu- Kültür Ve Türizm Bakanlığı Yayınları-İst-1988
Semih Yıldız(cevaplarorg)

Alıntı Yaparak Cevapla

Tarihten Nükteler

Eski 08-02-2012   #10
Prof. Dr. Sinsi

Tarihten Nükteler

DÜNYANIN ÖZET TARİHİ

Napolyon bir gün tarihçisini çağırır ve dünyanın özet tarihini ister Bunun üzerine tarihçi yoğun bir araştırma içinde 10 ciltlik bir “Dünya Tarihi” götürür Napolyon kızar ve daha kısa bir özet ister Tarihçi yine 5 ciltlik yapar ve Napolyon daha kısa ister Tarihçi bu sefer 2 cilde indirir Napolyon yine kızınca tarihçi sinirlenir eline bir kâğıt alır ve üzerine “geldiler gördüler gittiler” yazar ve Napolyon’a götürür Napolyon sorar “bu nasıl bir dünya tarihi?” der Tarihçi kızarak ‘sizin istediğiniz özet ancak böyle olur’ der

Güldüren Ve Düşündüren Tarih-Mustafa Turan- Timaş Yay

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com