Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Tarih / Coğrafya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
beyt, ehli, osmanlı, sevgisi, sultanlarının

Osmanlı Sultanlarının Ehl-İ Beyt Sevgisi

Eski 08-02-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Osmanlı Sultanlarının Ehl-İ Beyt Sevgisi

Sultan İkinci Abdülhamid Han,Peygamber Efendimiz (sav) ‘e olan tazim ve muhabbetini,O’nun kutsal beldesine hizmetler götürerek ve İslam Birliği gayesini gerçekleştirmeye çalışarak göstermiştirHicaz bölgesiyle münasebetleri kuvvetlendirmek ve mukaddes topraklarla aradaki mesafeyi kaldırmak niyetiyle yaptırdığı Hicaz ve Bağdat Demiryolu,bunu en güzel örneği olmuşturDemiryolu yapımının Medine’ye ulaştığı esnada,Sultanın verdiği şu çok özel talimat;onun,Ehl-i Beyt’in şahsında Peygamber Efendimiz (sav) ‘e olan sevgi,saygı ve bağlılıktaki hassasiyetini göstermesi açısından,eşine az rastlanır müthiş bir misaldir:
smanlı Sultanlarının Ehl-i Beyt Sevgisi[/url]
“Mümkün olan aletlerin üzerine keçeler sarınız ki,fazla gürültü olmasın ve Ehl- Beyt’in ve burada yatanların mübarek ruhları rahatsız olmasın!

Kulaklarım bereketlensin

Sultan Abdülmecid Han son hastalığında,yatakta oturamıyor,hep yatıyorduYalnız,mühim şeyler okunup irade-i şahane alınıyorduSıradaki bir yazı için,Medine halkının bir dilekçesi okunacak denildi(Durun,okumayın,beni oturtun)buyurduArkasına yastık konup,oturtuldu(Onlar,Resulullah Efendimiz (sav) ‘in komşularıdırO mübarek insanların dilekçesini yatarak dinlemekten haya ederimNe istiyorlarsa,hemen yapınız!Fakat,okuyunuz da,kulaklarım bereketlensin!)buyurduErtesi gün vefat etti

Hadimül-haremeyn deyin

Yavuz Sultan Selim Han,Mısır’ı fethedip,hilafeti esaretten kurtarınca,alışkanlıkla kendisine de Sultanül-haremeyn diyen hatibi susturup,(Benim için,o mübarek makamların hizmetçisi olmaktan daha büyük şeref olamazBana Hadimül-haremeyn deyin)buyurmuştur

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com