Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Tarih / Coğrafya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
muhtesip

Muhtesip Nedir?

Eski 08-02-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Muhtesip Nedir?

Fiyatları kontrol etmek, ölçü aletlerini muayene edip, düzgün tartı yapmıyanları ve satışta hile yapanları cezalandırmakla vazifeli memur Lügat manası olarak, bir kişinin yaptığı kötü fiili beğenmemektir

Muhtesiplik, dini bir hizmet olarak da kabul edildiği için, bu memuriyete o şehrin Müslümanlarının en güvenilir olanı tayin edilirdi Muhtesiplik, İslamiyette en eski memuriyetlerdendir Peygamber efendimiz zamanında vardı Hazret-i Ömer, Said bin Said’i Medine’ye, İbnül-As’ı ise Mekke’ye muhtesib olarak tayin etmişti Aslında kadıların (hakimlerin), kazai vazifeleri cümlesinden bir vazife gören muhtesibler, dini hükümlere muhalif hareket edenleri tahkik ederek menetmek vazifesini görürlerdi

Bu cümleden olarak, hamalların ve nakil vasıtalarının aşırı yüklenmelerini önlemek, yıkılma tehlikesi olan binaları yıktırarak insanlara bir zarar vermesini önlemek, mekteplerde talebeyi döven hocaları cezalandırmak gibi vazifelerinin yanında, yiyeceğe, içeceğe hile karışmaması, noksan tartı aletlerinin kullanılmaması gibi bugün belediye zabıtasının yaptığı vazifeleri yerine getirirlerdi

Bu işler kadıların vazife sahasında olmasına rağmen, makamlarını bu tarz hadiselerin peşinde dolaşmakla terketmeleri esas görevlerini aksatacağından, ayrıca bir memura ihtiyaç duyulmuştur Osmanlı Devletinde, muhtesib yerine ’İhtisap Ağası’ tabiri kullanılmıştır Son derece titizlikle yerine getirilen bu vazife, modern belediye teşkilatının kurulmasıyla şehiremanetine (belediyeye) devredilmiştir

nedirbilelimcom

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com