Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Biyografiler

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
adenî, reyhan, şeyh

Şeyh Reyhan Adenî

Eski 08-02-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Şeyh Reyhan Adenî

ŞEYH REYHAN ADENÎ

Meşhûr velîlerden On üçüncü asırda yaşamıştır Doğum ve vefât târihleri bilinmiyor Babası Abdullah Efendidir

Câmiu Kerâmât-il-Evliyâ kitabının müellifi bâzı kerâmetlerini şöyle nakletmiştir: "İmâm-ı Yâfiî'ye sözüne güvenilir bir kimse şöyle anlatmıştır: Ramazan ayında bir akşam yatsı namazı vakti sıralarında çarşıya çıktım İhtiyâcım olan bâzı şeyleri satın alacaktım Reyhan bin Abdullah hazretleri ile karşılaştımBeni yanına çekti ve havaya yükseltti Havada yükselince korkup yere indirmesini istedimBunun üzerine beni yere indirdi ve; "Seni mutlu etmek istedim Ama istemedin!" dedi

Onun zamânındaki şeyhlerden bir zât, talebelerini hurma satın almaları için çarşıya göndermişti Talebeler çarşıda hurma bulamayıp geri döndülerDönerken yolda Reyhan bin Abdullah hazretlerine rastladılar Onları görünce; "Bakınız hocaları hurma istemiş bunlar eli boş dönüyorlar Gidiniz falanca yerde falanın evinde hocanızın istediği şeyi bulursunuz" dedi Târif ettiği yere gidip oradan hurma aldılar ve hocalarına götürdülerYolda Reyhan bin Abdullah hazretleri ile karşılaştıklarından bahsettiler Bunun üzerine hocaları; "Keşke Şeyh Reyhan'ı görebilseydim" dedi O sırada Şeyh Reyhan bulundukları mescide geldi Bir saat kadar sohbet ettilerSonra gitti O zât, Reyhan bin Abdullah hazretlerine hayran kaldı

Reyhan bin Abdullah'ın da aralarında bulunduğu bir cemâat bir gece Aden surlarının kapılarının kapatılması sebebiyle dışarda kalmışlardı Geceyi Aden sâhilinde geçirmek mecburiyetinde kaldılar Gece vakti onu sevenlerden biri huzûruna varıp; "Acıktım Canım herise yemek istiyor" dedi "Ben heriseci miyim?" dediyse de o kimse ısrar etti Bunun üzerine bir de baktı ki, önünde tabak içinde herise duruyorBu işin Reyhan bin Abdullah hazretlerinin kerâmeti ile olduğunu anlayıp, bu defâ herisenin üzerine yağ istedi Şeyh hazretleri; "Şuna bakınız Ben yağcı mıyım, bir de benden yağ istiyor?" dedi O kimse ısrar etti Bunun üzerine ona bir kap verip; "Al şu kabı git denizden su doldur gel de abdest alalım" dedi Gidip suyu getirince, o sudan herisenin üzerine biraz döktü Kerâmetiyle döktüğü su gâyet nefis bir yağ oldu Hayatta o yemekten daha lezzetli bir yemek yemedi

1) Câmiu Kerâmât-il-Evliyâ; c2, s14

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com