Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Biyografiler

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
ali, ferahi

Ali Ferâhî

Eski 08-02-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Ali Ferâhî

ALİ FERÂHÎ

Meşhûr velîlerden On dördüncü asırda yaşamış olup, doğum ve vefât târihleri belli değildir Babası Ferre şehri vâlisi idi Tasavvufta evliyânın meşhûrlarından Şeyh Rükneddîn Alâüddevle'nin derslerinde ve sohbetlerinde yetişip kemâl buldu

Hocasını tanıması ve sohbetine kavuşması şöyle olmuştur:

Babası vâlilikte çok ihtiyarladığı için, bu işi bırakıp kendini tamâmen ibâdete vermeyi istedi Hâlini pâdişâha bildirmek için oğlu Ali Ferâhî'yi vazîfelendirdi Babasının vâlilik vazîfesinden affını, yerine kendisinin tâyin edilmesini pâdişâha arzetmek üzere yola çıktı Bir kâfile ile yol alırken, eşkıyâ yollarını kesti Haydutlar, kâfiledekilerin tamâmını öldürdü Ali Ferâhî ağır yara aldı ve baygın bir halde yere düştü Kâfileden sâdece o ölmemişti Eşkıyâ onu kendi hâline bırakıp öldü zannederek oradan ayrılıp gitti Bir müddet ağır ve baygın halde kaldı

Ali Ferâhî bu hâlde iken, zamânının meşhûr evliyâsı Şeyh Rükneddîn Alâüddevle'ye mânâ âleminde bu hâl bildirilip, falan yerde ölüler arasında yaralı bir kimse var Kemâle ermeye, yükselmeye kâbiliyetli biridir Gidip onu kurtar, denildi Bunun üzerine hemen gidip, onu bulunduğu hâlden kurtarıp, yanına aldı Yaralarını tedâvî etti Bir müddet sonra iyileşip sıhhatine kavuştu İyileştikten sonra ona;

"İster babanın yanına dön, ister pâdişâha git Serbestsin" deyince, emsâline az rastlanan bir sadâkat ve açık bahtlılıkla;

"Ben sizin himmet eteğinizden tutup, yanınızda kalmayı istiyorum" dedi Durumu babasına da bildirip izin aldı Böylece Rükneddîn Alâüddevle hazretlerine talebe oldu Onun derslerinde ve sohbetlerinde kemâle erip, velîler arasına katıldı

1) Nefehât-ül-Üns; s509

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com