Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Tarih / Coğrafya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
cariye, gönderdiği, hediyeler, iki, mukavkısın

Mukavkıs'ın Gönderdiği İki Câriye Ve Hediyeler

Eski 08-02-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Mukavkıs'ın Gönderdiği İki Câriye Ve Hediyeler

Mukavkıs�'ın, Resûl-i Ekrem Efendimize gönderdiği iki câriye Mariye ile kızkardeşi Sîrin idi Hatıb bin Ebî Beltaa Hazretleri, onlara yolda İslâmiyeti anlattı ve Müslüman olmalarını teklif edince, Müslüman oldular

Daha sonra Peygamber Efendimiz Hz Mâriye'�yi kendisine nikâhlayıp zevceliğe aldıSîrin�i ise şâiri Hassan bin Sabit�e (ra) verdi

Mukavkıs'tan gelen diğer hediyeler ise şunlardı:

Ak tüylü iki katırla bir merkep,

Bin miskal altın,

Yirmi kat Mısır işi ince elbise,

Billur bir bardak,

Kokulu bal, misk gibi güzel kokular, vs

Hediye edilen katıra Düldül, merkebe ise Ufeyr adı takıldı

Mukavkıs'�ın ülkesinde beş gün kadar kaldıktan sonra, oradan ayrılan Hatıb bin Ebî Beltaa Medine�ye gelip Resûl-i Ekremin huzuruna çıkarak bütün olup bitenleri anlattı ve Mukavkıs�'ın mektubu ile gönderdiği hediyeleri takdim etti

Mukavkıs, cevabî mektubunda şöyle diyordu:

�Muhammed bin Abdullah�a, Kıbtîlerin büyüğü Mukavkıs�tan Selâm olsun sana

�Bundan sonra derim ki: Mektubunu aldım, okudum Mektubunda zikrettiğin ve beni dâvet ettiğin şeyleri anladım

�Gelecek bir peygamber daha olduğunu biliyordum Ancak onun Şam�dan zuhur edeceğini tahmin ediyordum

�Elçini ağırladım Sana Kıbtîlerin yanında mevkiileri yüksek iki câriye ile elbiseler gönderdim Binmen için de sana bir katır hediye ettim Selâm olsun sana!�

Mektup okunup bitince Peygamber Efendimiz (asm), �Bedbaht adam! Saltanatına kıyamadı Fakat, üzerinde titrediği saltanatı, kendisine kalmayacaktır!� buyurdu

Salih SURUÇ

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com