Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Bilgisayar,Teknoloji & İnternet Dünyası > Internet & ADSL

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
facebookta, gözaltı, hakaretten, hakime

Facebook'ta Hakime Hakaretten Gözaltı

Eski 07-31-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Facebook'ta Hakime Hakaretten Gözaltı

Facebook'ta hakime hakaretten gözaltı

Facebook’ta “Fevzi Şangır’ı hâkim yapanın” sayfasını açan 5 liseli ile 1 üniversiteli genç, polisin şafak baskınıyla gözaltına alındı Liseliler bırakılırken üniversiteli genç, adli kontrol ve 1000 TL kefaletle serbest kaldı

Her şey, ehliyetsiz araç kullanan gencin neden olduğu acı bir trafik kazasıyla başladı 2 kişinin öldüğü kazaya neden olan genç, 4 yıl hapis cezasına çarptırıldı, cezası da Yargıtay’ca onanarak cezaevine girdiBu gelişme sonrası, mahkûmun yakınları, “haksız yere hapis cezası verdiği” iddiasıyla Ankara 5’inci Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Fevzi Şingar hakkında Facebook’ta “Fevzi Şangır’ı hâkim yapanın” diye sayfa açarak tepki gösterdiSayfayı gören Hâkim Şingar, hakaret içeren sayfadaki yazıları kaleme alan ve yaşları 14 ile 18 arasında değişen 4’ü kız, 2’si erkek 6 genci şikâyet etti

Savcı da polise talimat vererek bu kişilerin tespitini istedi Emniyetin Bilişim Suçları Bürosu ekipleri, bilgisayar IP numaralarına ve bu kişilerin Mamak ve Balgat’taki adreslerine ulaştıPolis timleri, 24 Şubat’ta saat 0600 sıralarında belirledikleri adreslere “eşzamanlı” baskın düzenledi 4’er kişilik ekipler, şafakla birlikte kapısını çaldıkları evlerde üniversite öğrencisi CÖ (18) ile lise öğrencisi BÖ (16) isimli iki kız kardeşle birlikte, yine lise öğrencisi olan GA (15),MK (16) isimli kızlarla, SYD (15) ve SA (17) adlı lise öğrencisi iki erkeği gözaltına aldı

ÇOCUK SAVCISI SORGULADI

Gençler, yaşlarının küçük olması nedeniyle çocuk şubesine teslim edildi Adliyeye öğlen saatlerinde çıkarılan ve “suça sürüklenen çocuk” olarak tutanaklara geçen şüpheliler, Çocuk Suçları Bürosu Cumhuriyet Savcısı Mustafa Başer’e götürüldüler SA, “Ehliyetsiz olarak araç kullanan ve 2 kişinin ölümüne neden olan kişinin ağabeyi olduğunu” söyledi

SA, savcıya, “Cezayı kabullenmeyen yakınlarımız bu siteyi kurmuşlar Facebook’tan davet gelince ben de katıldım Sitede hâkime hakaret etmedim” dediğini anlattı

YURTDIŞI YASAĞI, ADLİ KONTROL ve 1000 LİRA KEFALET

18 yaşındaki CÖ’yü sorgulayan Savcı Muhittin Kaya, CÖ’nün “kamu görevlisine görevinden dolayı hakaret” ettiği gerekçesiyle tutuklanmasını istedi

CÖ, mahkemede “Facebook’taki siteye üyeyim Ancak iddia edildiği gibi bu sitenin yöneticisi değilim Bir kez ‘Keşke reddi hâkim talebinde bulunulsaydı’ yazdım Hakarette bulunmadım” dedi

CÖ’nün avukatı, “Kendisi 23 saat okula gitmediği takdirde, bursu kesilecektir Okulun bedeli 16500 TL’dir” dedi Hâkim Ahmet Turgut Tuncay, CÖ hakkında adli kontrol tedbirinin uygulanmasına, yurtdışına çıkma yasağı konulmasını ve 1000 TL adli güvence parasını yatırması koşuluyla tutuksuz yargılanmasınıkararlaştırdı

HAKİM: ŞİKAYET HAKKIMI KULLANDIM

Ağır Ceza Başkanı 35 yıllık Hâkim Fevzi Şingar, gözaltı süreci ve daha sonra yaşananlardan haberi olmadığını belirterek, şunları söyledi:

“2 kişinin öldüğü trafik kazası sonrası hüküm giyen sanığın yakınları, arkadaşları benim hakkımda Facebook’ta ağza alınmayacak ağır hakaretlerde bulunmuşlar Hiç kimsenin kabullenmeyeceği bu durum karşısında ben de şikâyet hakkımı kullandım

Şingar’a Facebook’ta hakaret içerdiği öne sürülen yorumlar, mahkeme kararıyla çıkarıldı

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com