Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
2007tus, aday, bilgi, dönemi, eylül, formu, kılavuzu, yayınlandı

2007-Tus Eylül Dönemi Kılavuzu Ve Aday Bilgi Formu Yayınlandı

Eski 07-31-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

2007-Tus Eylül Dönemi Kılavuzu Ve Aday Bilgi Formu Yayınlandı

ÖSYM-Yükseköğretim Kurulu Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi'nin yapcak olduğu 2007-TUS Eylül Dönemi Kayıtları için Kılavuzu ve Aday Bilgi Formunu yayınladıBu konuda bilgi sahibi olmak isteyen arkadaşlar buradan aradıkları bilgiye ulaşabilirler
1 GENEL BıLGİLER, TEMEL İLKE VE KURALLAR1 1 Tababet Uzmanlık Tüzüğü, Tıpta Uzmanlık Tüzüğü, Yükseköğretim Kanunu ve ilgili yönetmeliklerin hükümleri çerçevesinde Sağlık Bakanlığı (SB) eğitim ve araştırma hastanelerinde (Tablo 3'te yer alan kurumlar) ve üniversitelerin tıp fakültelerinde tıpta uzmanlık eğitimi görmek isteyen adayların seçme işlemleri, Tıpta Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavları Hakkında Yönetmelik ve Yükseköğretim Yürütme Kurulunun 25121986 tarih ve 86501164 sayılı kararına göre öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (öSYM) tarafından yürütülecektir

Yeterlik ve yarışma esaslarına dayanan asistanlık giriş sınavları, mesleki yabancı dil ve mesleki bilgi olmak üzere iki aşamada yapılır Tıpta Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavının (TUS) birinci basamağı olan Yabancı Dil Sınavının (mesleki yabancı dil sınavı) amacı Bilim Sınavına girecek adayları seçmektir Bilim Sınavı (mesleki bilgi sınavı) olarak adlandırılan ikinci basamak sınavının amacı ise bu sınav sonucuna göre tıpta uzmanlık eğitimine kabul edilecek adayları seçerek tercihlerine göre mevcut kontenjanlara yerleştirmektir1 2 Sisteme dahil olan kurum, dal veya programlar, kontenjanları, seçmede kullanılacak puan türleri ve giriş koşulları ile birlikte Tablo 2 ve Tablo 3'te gösterilmiştir Bu tablolarda 2007-TUS Nisan Döneminde merkezi yerleştirme işlemi sonucunda yerleştirilen en küçük puanlı adayın puanı da verilmiştir Uzmanlık eğitim programlarının asgari eğitim süreleri ve bu programların toplam kontenjanları Tablo 5'te verilmiştir

Tablo 2'de yer alan tıp fakültesi programlarına ve Tablo 3'te yer alan Adalet Bakanlığı Adli Tıp Kurumu Adli Tıp programına yalnız tıp fakültesi mezunları yerleştirilecektir (Gülhane Askeri Tıp Akademisi'nden (GATA) mezun olanlardan askerlikle ilişkisi bulunmayan siviller dahil)

Tablo 3'te yer alan Sağlık Bakanlığı eğitim ve araştırma hastanelerinde açık bulunan asistanlık kadrolarına ise tıp doktorları ve Tababet Uzmanlık Tüzüğünün 6 maddesinin B bendi (Bk S 13) uyarınca diğer fakülte, yüksekokul ve bölümlerden mezun olan adaylar yerleştirilebileceklerdir

özlük hakları Sağlık Bakanlığında kalmak kaydıyla üniversitelere Sağlık Bakanlığı adına açılan kontenjanlara başvuracak adaylar 5413 Sayılı Kanun Hükümlerine tabii olacaklardır 01112005 tarih ve 25983 Sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren 5413 Sayılı Kanunla 181 Sayılı Sağlık Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararnameye Ek 4Madde olarak eklenen madde ile Kadroları Sağlık Bakanlığında Olup Tıp'ta Uzmanlık Tüzüğü hükümlerince diğer kamu kurum ve kuruluşlarında uzmanlık eğitimi veya yan dal uzmanlık eğitimi yapmak isteyen personel; döner sermaye ek ödemesi hariç her türlü mali ve sosyal hakları Bakanlık tarafından karşılanmak üzere, Bakanlıkça bu amaçla ilgili kurum ve kuruluşlarda görevlendirilebilir ve bu şekilde görevlendirilenler eğitimlerinin bitiminde görevlendirme süresi kadar Bakanlığa hizmet yapmakla yükümlüdürler Söz konusu personelden örneği Maliye Bakanlığı tarafından hazırlanmış Yüklenme Senedi ile Muteber ımzalı Müteselsil Kefalet Senedi alınır Anılan personelin hizmet yükümlülüğünü yerine getirmeden veya tamamlamadan görevinden ayrılması, müstafi sayılması, görevine son verilmesi veya Devlet Memurluğundan çıkarılması halinde kendileri için Bakanlıkça yapılmış olan her türlü ödemeler toplamından, hizmetin tamamlanan kısmı için hesaplanan miktar indirildikten sonra bakiye miktar kendilerinden tahsil edilir Tahsilat borç miktarı ve ilgilinin durumu dikkate alınarak azami 5 yıla kadar taksitlendirilerek yapılır ılgililerin uzmanlık eğitiminde başarısızlığı veya kendi istekleri ile uzmanlık eğitimini bırakmaları durumunda ise, görevlendirme süresi kadar Bakanlığa hizmet yapmaları zorunludur Belirtilen hizmet süresi kadar Bakanlığa hizmet yapmak istemeyenlere yapılmış olan her türlü masrafların tamamı birinci fıkradaki esaslara göre ödettirilir hükmü getirilmiştirYazı Metninin tamamını okumak için lütfen Tıklayınız

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com