Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
kurul, toplandı, üniversitelerarası

Üniversitelerarası Kurul Toplandı

Eski 07-31-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Üniversitelerarası Kurul Toplandı

okundu

üAK Başkanı Prof Dr Mustafa Akaydın, ''özellikle laik Türkiye Cumhuriyeti'ni son derece tehdit eden ve üniversiteleri de yakından ilgilendiren basitçe, 'türbana özgürlük' diye isimlendirilen hareketli bir süreç yaşıyoruz'' dedi167 üniversitelerarası Kurul toplantısı, Akdeniz üniversitesi Konferans Salonu'nda başladı Toplantının açılışında konuşan üAK Başkanı Akaydın, Türkiye'nin son 1,5 ayda oldukça hareketli gündem yaşadığını ve bu gündemin üniversiteleri yakından ilgilendirdiğini söylediAkaydın, basının, kendi ağızlarından çıkacak sözlere odaklandığını belirterek, şöyle konuştu:''özellikle laik Türkiye Cumhuriyeti'ni son derece tehdit eden ve üniversiteleri de yakından ilgilendiren, basitçe 'türbana özgürlük' diye isimlendirilen hareketli bir süreç yaşıyoruz Bu süreçte, özellikle üniversiteleri ilgilendirdiği için, büyük baskılar görmelerine ve bazı özel tehditler görmelerine rağmen, bu salonu bizimle paylaşan tüm üniversiteler arası Kurul üyeleri son derece onurlu, dik bir duruş, Cumhuriyetçi, Atatürkçü bir duruş sergilemişlerdir Hiç bir baskıya da boyun eğmemişlerdir Kendilerine basının önünde en kalbi teşekkürlerimi iletmek istiyorum''-KADRO ATAMALARI-Prof Dr Akaydın, son günlerde yaşadıkları baskının, sadece türbana endeksli olmadığını savunarak, üniversitelere YöK Genel Kurulu'ndan geçmeksizin, 15, 18 ve 22 Şubatta, üç genelge gönderildiğini söylediBu genelgelerin öğretim üyesi kadrolarına atanmaları durduğunu anlatan Prof Akaydın, ''Sadece, bu boyutu bile hukuka ve insan haklarına aykırıdır Genelgenin diğer bölümleri, öğrenci yetiştirmek için şiddetle ihtiyaç duyduğumuz öğretim görevlisi, okutman, uzman, araştırma görevlisi gibi kadroların ilan sürecini iptal etmiştir'' dediBu tedbirler ve uygulamalarla üniversitelere daha fazla öğrenci almanın ve kaliteli eğitimi geliştirmenin mümkün olmadığını öne süren Akaydın, bu boyutun, özellikle son iki yılda kurulan 32 üniversiteyi daha çok ilgilendirdiğini belirttiAkaydın, geçen hafta yapılan bir duyuru ile Sağlık Bakanlığına yapılan, tıp fakültelerindeki araştırma görevlileri kadro ilan taleplerinin yüzde 50-80 azaltıldığını ifade etti Akaydın, öne sürülen gerekçelerin uygulamayı gerektirecek mantıkta olmadığını öne sürerek, şöyle devam etti:''üniversite hastanelerindeki hasta bakım tedavi hizmetlerinde bu uygulamalardan dolayı, önümüzdeki aylarda çok kısa bir sürede zaten mali kısıtlamalardan dolayı yaşadığımız kalitesizliği, daha büyük boyutta yaşamakla karşı karşıya bulunmak durumundayız Bu da son 15-20 gündür türban dışına taşan sıkıntılardandır''-TOPLANTIYA AİT İZLENİMLER-Lara'da kaldıkları otelden, üç otobüsle kampüse gelen rektörleri, toplantı salonu önünde Antalyalı sivil toplum örgütü üyeleri ellerinde bayraklar ve sloganlarla karşıladı, bazı vatandaşlar da alkışlarla destek verdiYaklaşık bir saat geç başlayan toplantıya, rektör ve kurul üyelerinden oluşan 170 kişi katıldıSivil toplum kuruluşları temsilcilerinin desteği üzerine, yanındakilere ''ağlamak istedim'' diyen Akdeniz üniversitesi Rektörü Prof Akaydın, daha sonra salondan çıkarak, vatandaşlara, ''Rektör arkadaşlarım, acayip duygulandılar Antalya farklı bir şehir çok farklısınız'' dediToplantı, ''Vizesiz Avrupa'' sunumunun ardından, önceki toplantı kararlarının onaylanması, yurt dışında alınan akademik unvanların denkliğini inceleme raporlarının görüşülmesi, doçentlik sınavı ile ilgili konular ve diğer komisyonların raporları görüşülmek üzere, basına kapalı başladı

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com