Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Edebiyat / Dil Bilgisi

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
insan, nelerdir, nitelikli, özellikleri

Nitelikli İnsan Nedir Özellikleri Nelerdir

Eski 07-28-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Nitelikli İnsan Nedir Özellikleri Nelerdir

Nitelikli İnsan Ve Özellikleri

Geçmişten günümüze hep insan ve davranışları üzerinde tartışmalar süregelmiştirBu anlamda söz konusu olan insan düşünce ve davranış sistemi olmuşturBuradaki ‘’düşünce’’sözcüğü düşmeden önce iki kere düşünmeyi vurgularVurgulamaktan ziyade adeta bir zorunluluk halini alır

Peki,nitelikli insan kavramını biraz açacak olursak; toplumsal düşünce sistemi içinde kendi yerini alan,toplumsal olaylara karşı sorumluluk duygusu olan,olaylar karşısında analiz yapan,onları sentezleyerek çözüm önerileri sunan kişidirSorunun değil çözümün bir parçası olandırKendini güncelleyen yeniliklere açık,ileriyi görebilen kişidirBilgisini becerisini paylaşan,başkalarının da yararlanabileceği bir nüve olarak sunabilendirEleştirel düşünce sistemi içinde yer alırken özeleştiri de yapmasını bilen kişidirEmpati kurabilendi kişidirDüşünce ve davranış sistemi içinde toplumsal sorunları öne çıkaran,çözüm önerileri sunan,bunu yaparken de başkalarının düşünce ve davranışlarına da hoşgörüyle yaklaşan kişidir

Bir toplumun nitelikli insan sayısı o toplumun gelişmişlik göstergesidirBu anlamda o toplum nitelikli insan yetiştirmek için neler yapmalıdır?İnsan,nitelikli insan olabilmek için hangi kriterleri kazanmalıdır? Bu soruların cevaplarını bulmalıyızToplumun nitelikli insan yetiştirmek için öncelikle çağdaş,modern,devrimci bir eğitim-öğretim sistemini benimsemesi gerekirBunun içinde önce öğretmen bu sistemin bir parçası olarak nitelikli insan olmalıdır Bilimsel düşünebilmeli,yeniliğe açık olmalı,eleştirel olmalı,okumayı yaşamının bir parçası haline getirmelidir Bunu yaparken de koşulların oluşmasını beklememeli kendisi yaratmalıdırToplumda aydınlatıcı rolünü özveriyle yerine getirmelidirBaşkalarının kendisini takdir etmesini beklememeli,düşüncesinin gereği olduğunu bilmelidir

Bizler toplum olarak nitelikli insana olan ihtiyacımızı çok iyi bilmeliyizÇocuklarımızı birer nitelikli insan olarak yetiştirme zorunluluğumuz vardırBunun için gereken tüm özveriyi göstermeliyizOnların önünü açacak tüm kanalları açık tutmalıyızBunun için geçmişten ders çıkarmalı,geleceğin planlarınıyapmalıyızKısa,orta ve uzun vade planlarımız olmalıHatta bunların içinde birer B,C planlarımızı da yapmalıyızNitelikli insan bu bütünsellik içinde kendini değerlendirmelidirİleriye dönük planlarını her zaman güncellemelidir

Geleceğimizi emanet edeceğimiz gençlerimizi,nitelikli insan olarak yetiştirmek her ebeveynin sorumluluğudur Bu çerçevede onlara değer vermeli,onların birer nitelikli insan olabileceklerine inanmalıyız

Gençlerimizin de bunun zorunluluğunu bilerek kendi yaşam biçimlerini şekillendirmelilerİşte nitelikli insan aynı zamanda etkin bireydirEtkin birey toplumda öne çıkan toplumsal özellikleri olan kişidirGeleceği şekillendirenler işte bu nitelikli ve etkin Bireylerdir

Ben bu potansiyele sahip gençlerimizin sayısının oldukça yüksek olduğunu düşünüyorum

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com