Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Forum İslam > İslami Genel Konular

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
eksilir, orucun, sevabı

Oruçun Sevabı Eksilir Mi?

Eski 07-28-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Oruçun Sevabı Eksilir Mi?

Oruçun Sevabı Eksilir mi?

Orucun Sevabını Kaçıran Şeyler:

* Ebu Hureyre ra şöyle nakletmiştir:
Resulüllah sav 'Bir veya iki gün öncesinden oruç tutmak suretiyle sakın Ramazanın önüne geçmeyiniz Bir kimsenin âdet edindiği bir orucu tutması bundan müstesnadır Böyle bir kimse o orucunu varsın tutsun' buyurmuştur Müslim
* “Nice oruçlular vardır ki, oruçlarından onlara sadece bir açlık kalmıştır” İbn-i Mâce
* Nitekim Peygamber sav 'Sizden biriniz oruçlu olduğu zaman çirkin ve kinci söz söylemesin Cahiller gibi hareket etmesin Her kim kendisine sataşır, çirkin söz söyler, dövüşmek isterse, ona ben oruçluyum desin' Buyurmaktadır İbni Mace

* Ebû Hüreyre den: Resûlüllah sav şöyle buyurduğu rivâyet edilmiştir: Kim ki, yalan söylemeği ve yalanla amel etmeği bırakmazsa, Cenâb-ı Hak o kimsenin yemesini, içmesini, bırakmasına hiç kıymet vermez, iltifât buyurmaz Ebi Davud
* Meşrû bir mazeret ve hastalık olmadan Ramazanda tutulmayan bir gün orucun yerine, başka günlerde uzun süre tutulan oruçlar denk olmaz Müsned Ahmed
* - Ramazan ayında, hasta veya ruhsat sahibi olmaksızın kim bir günlük orucunu yerse, bütün zaman boyu oruç tutsa bu orucu kaza edemez Buhari
* - Hadis-i şerifte buyuruldu ki:
Şer'i mazeretsiz, Ramazanda bir gün oruç tutmayan, bunun yerine bütün yıl boyu oruç tutsa, Ramazandaki o bir günkü sevaba kavuşamaz Tirmizi
* Resulüllah sav minbere çıkarken birinci basamakta durup: ‘Amin’ buyurdu Sonra ikinci basamakta tekrar durup: ‘Amin’ buyurdu Daha sonra üçüncü basamakta tekrar durup: ‘Amin’ buyurdu Minberden indikten sonra Resulullah sav’ e, minbere çıkarken her basamakta niçin ‘Amin’ dediğinin sebebi soruldu Bunun üzerine Resulullah sav: ‘Cebrail, (birinci basamağa çıktığımda) bana gelip: ‘Ramazan ayına erişip de bu ay sebebiyle affa uğramayan kimseye yazıklar olsun’ dedi Ben de, ‘Amin’ dedim İkinci basamağa çıktığımda: ‘Yanında ben(im adım) anılıp da bana Salavât getirmeyen kimseye yazıklar olsun’ dedi Ben de, ‘Amin’ dedim Üçüncü basamağa çıktığımda: ‘Yanında annesi ve babası yada ikisinden biri ihtiyarlığa erişip de Cennete giremeyen kimseye yazıklar olsun’ dedi Ben de, ‘Amin’ dedim” Buhârî, Beyhakî
Hadis, üç meseleye temas etmektedir: 1 Ramazan ayının fazileti 2 Resulullah sav'in ismi anıldığında ona salavât getirmek, 3 İhtiyarlık hallerinde anne-babaya iyi davranmak
* Peygamber sav yiyip içmeksizin oruçları birbirine eklemekten nehiy buyurdu Sahabeler: Ama siz peş peşe oruç tutuyorsunuz, dediklerinde Resulullah sav 'Ben, sizin gibi değilim Zira ben, (Rabbim tarafından) yedirilir ve içirilirimbuyurmuştur Müslim
* Peygamber'e sav birisi gelerek: 'Helak oldum Ey Allah'ın Resulü! ' dedi Resulullah sav 'Seni helak eden nedir? ' diye sordu O şahıs: 'Ramazanda (oruçlu iken) hanımımla cinsi münasebette bulundum' dedi Bunun üzerine Hz Peygamber: 'Bir köleyi hürriyetine kavuşturabilir misin? ' buyurdu O zat: Hayır, kavuşturamam dedi Resulullah: 'Öyle ise iki ay ara vermeden oruç tutmaya gücün yeter mi? ' Hayır, buna muktedir olamam dedi Resulullah: 'Altmış yoksulu doyurabilir misin? ' dedi O kimse: 'Hayır, doyuramam' dedi Sonra o zat oturdu Bu arada Peygamber'e içi hurma ile dolu (on beş Sa' alabilen) bir zenbil getirildi Peygamber o zata: 'Bunu (al da) sadaka yap' buyurdu O kimse: Benden fakir bir yoksula mı vereceğim? Medine'nin karataşlı iki tarafı arasında buna benim ailemden daha muhtaç bir ev halkı yoktur, dedi Bunun üzerine Peygamber yan (azı) dişleri görülünceye kadar güldü Sonra o kimseye: 'Öyleyse bunu kendi ailene yedir! ' buyurdu Müslim
* Ömer b Hattab ra şöyle nakletmiştir:
Resulüllah sav sizi şu iki günde oruç tutmaktan nehyetti: Birisi orucu tamamladığınız Ramazan Bayram'ı günüdür, diğeride kurbanınızın etinden yediğiniz Kurban Bayram'ı günüdür Müslim

* Abdullah b Amr b As ra şöyle anlatır:
Abdullah'ın: 'Ben hayatta bulunduğum müddetçe geceleyin namaz kılacağım, gündüzleyin de oruç tutacağım' diye yemin ettiği Resulüllah'a haber verildiğinde, Allah Resulü sav 'Gerçekten sen böyle mi söylüyorsun? ' dedi Ben de kendisine: 'Evet böyle söyledim Ey Allah'ın Resulü! ' dedim Resulullah: 'Sen bu ağır ibadeti yerine getiremezsin Sen bazen oruç tut, bazen ye, bazen uyu, bazen namaz kıl Her aydan üç gün oruç tut Her iyiliğe onun on misli mükâfat vardır Kim bir iyilikle gelirse işte ona bunun on katı vardır Bu, her ayın üç gün orucu bütün sene oruç gibidir' buyurdu Ben bundan daha fazlasına muktedir olurum, dedim Öyle ise bir gün oruç tut, iki gün ye, buyurdu Ben bundan daha fazlasına muktedir olurum ya Resulüllah dedim Öyle ise; bir gün oruç tut, bir gün tutma İşte bu Davud'un as orucudur Bu, oruç tutmanın en âdil olanıdır, buyurdu Ben bundan daha fazlasına muktedir olurum, dedim Resulüllah as: 'Bundan daha faziletli oruç yoktur' buyurdu Abdullah b Amr (ihtiyarlayıp da taahhüt ettiği ibadeti yerine getirmekten aciz kalınca) : 'Resulüllah'ın söylediği her ayda üç gün oruç tutmayı kabul etmiş olsaydım, bana hiç şüphesiz ehlim ve malımdan daha sevimli olacaktı,' diye hayıflanmıştır Müslim'

* Hadis-i şerifte, (Allahü teâlâ, Ramazanda dört sınıf insan hariç, herkesin günahlarını affederBunlar: İçki içmeye devam eden, Ana-babasına âsi olan, Sıla-i rahmi terk eden,
Mümin olmaktan ümidini kesendir buyuruldu
Eğer bunlar tövbe ederse, Allahü teâlâ günahlarını affeder Ramazandaki sevaplar bilinseydi, her günün Ramazan olması istenirdi Hadis-i şerifte, (Ramazandaki özel sevaplar bilinmiş olsaydı, bütün yılın Ramazan olması istenirdi) buyuruldu Ahmed

Günâhlar öldürücü zehirdir Îmânı olan günâh işlemekten çok korkar

* Hadîs-i şerîfte buyuruluyor ki: Ömründe bir defa Allahı anan veya O'ndan korkan müslüman, Cehennemden çıkar Tirmizî

* Mü'min, günâhını dağ gibi görür, üzerine düşeceğinden korkar Münâfık ise, günâhını, burnuna konmuş, hemen uçacak bir sinek gibi görür Buhârî

Allahü Teâlâ açıktan, çekinmeden günâh işleyenlere daha çok buğzeder Fakat üzülerek günâhını gizliyenleri, gizlediği için affedebilir

* Hadîs-i şerîfte buyuruldu ki: Bir günâha düşen, günâhını gizlesin! Allahü teâlânın örtüsünü onun üzerinde bulundursun! Müslim

Allahü Teâlâ, bu mübârek ayda Onun şânına yakışacak, kulluk yapmayı ve Rabbimizin râzı olduğu, beğendiği yolda bulunmayı, hepimize nasip eylesin!

Brüksel 1987

Kaynaklar ……
Kuran-ı Kerim
Muteber Hadis Kitapları
Ali Kılıç Kakiz

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com