Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Forum İslam > İslami Genel Konular

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
edenleri, ibadet, kabri, sakındırmak, salihlerin, yanında

Salihlerin Kabri Yanında İbadet Edenleri Sakındırmak

Eski 07-27-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Aişe (Radiyallahu Anha) şöyle dedi:
“Ümmü Habibe ile Ümmü Seleme, Habeşistan’da gördükleri içinde resimler bulunan bir kiliseden bahsettiler Bu kiliseyi Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’e de anlattılar Bunun üzerine Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem):
−‘Onlar içlerindeki salih bir kimsenin vefat ettiğinde, kabri üzerine bir (türbe dikip) mescid yaparlar İçine de o şekilleri resmederler İşte onlar, kıyamet gününde Allah katında halkın en şerlileridirler’ buyurdu
Buhari 527
Bu hadis bize kabirlerin üzerine türbe yapmanın, bu şekilde oraları mescid edinmenin bizi Allah’ın yanında yaratılmışların en şerlisi haline dönüştürdüğünü bildirmektedir
Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) kabrinin bayram yeri edinilmesini yasaklayıp şöyle buyurmuştur:
“Evlerinizi kabirler, kabrimi de bayram yeri yapmayın! Nerede olursanız oradan bana salât-u selam getirin Çünkü selamınız bana ulaştırılır
Ebu Davud 2042, Albani Sahihu’l-Cami 7226
Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) kendi kabrine veya başkalarının kabrine ziyaret amacıyla yolculuk yapılmasını yasaklamıştır Çünkü her hangi bir kabri ziyaret amacıyla yolculuk yapmak, o kabri bayram yeri edinmektir
Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) şöyle buyurdu:
“Şu üç mescidin gayrına yükler bağlanıp yolculuk yapılmaz:
1) Benim bu mescidim,
2) Mescidi Haram ve
3) Mescidi Aksadır
Buhari 1130, Müslim 1397/511

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com