Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Forum İslam > İslami Genel Konular

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
bâin, balçığını, başka, boşanan, ile, kadın, kimsenin, kocasıyla, talak, tatmadan, önceki

Bâin Talak İle Boşanan Kadın Başka Bir Kimsenin Balçığını Tatmadan, Önceki Kocasıyla

Eski 07-27-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Bâin Talak İle Boşanan Kadın Başka Bir Kimsenin Balçığını Tatmadan, Önceki Kocasıyla

Bâin Talak İle Boşanan Kadın Başka Bir Kimsenin Balçığını Tatmadan, Önceki Kocasıyla Nikahlanması Haramdır

(67) Allah-u teala şöyle buyuruyor:
“Boşama iki defadır (Bundan sonra kadını) ya iyilikle tutmak ya da güzelce salıvermek gerekir Onlara verdiklerinizden bir şeyi geri almanız, size helal değildir Eğer erkek yine boşarsa, artık bundan sonra kadın, başka bir kocaya varmadan kendisine helal olmaz
Bakara: 229-230
(68) Aişe (Radiyallahu Anha) şöyle dedi:
“Rifâa el-Kurazi’nin karısı Nebi (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’e geldi ve:
−Ben Rifâa’nın nikahında idim O beni boşadı ve boşanmamı kesinleştirdi Ben de daha sonra Abdurrahman bin Zübeyr ile evlendim Ancak onunla bulunan elbisenin saçağı gibidir dedi Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem):
−‘Sen tekrar Rifâa’ya dönmek mi istiyorsun? Hayır; sen ikinci kocanın balcığı tadıncaya, o da senin balcığını tadıncaya kadar bu olmaz’ buyurdu
Buhari (2428-2429) Müslim (1433/111) Ebu Avane (4318) Nesei (3409) Tirmizi (1118) Darimi (2/161) İbni Mace (1932) İbnu’l-Carud (683) Begavi (2361) Ahmed (6/34) Albani (1887-İrva)
(69) Aişe (Radiyallahu Anha) şöyle dedi:
“Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’e:
−Bir kimse bir kadınla evlenir, sonra o erkek kadını boşar, bu sefer kadın başka bir erkekle evlenir, o ikinci erkek kadına duhul yapmadan boşarsa, bu kadının tekrar ilk kocası ile evlenmesi helal olur mu? diye soruldu Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem):
−‘Hayır ikinci koca kadının balçığından tadıncaya kadar bu helal olmaz’ buyurdu
Müslim (1433/114) Ebu Davud (2309) Nesei (3407) İbni Hibban (4122)

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com