Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Forum İslam > İslami Genel Konular

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
caizliği, hayızlı, kadınla, mübaşeretin

Hayızlı Kadınla Mübaşeretin Caizliği

Eski 07-27-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

(79) Enes (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
“Yahudiler bir kadın hayz olduğu zaman, artık onunla temizlenene kadar beraber yemek yemezler ve evlerde onlarla bir araya gelmezlerdi Sahabeler hayz hususunu Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’e sordular Bunun üzerine, Allahu Teâlâ:
“Sana hayzdan soruyorlar De ki: O eziyettir Hayz halinde kadınlardan çekilin, temizleninceye kadar onlara yaklaşmayın Temizlendikleri zaman Allah’ın emrettiği yerden onlara varın Bakara: 222 ayetini indirdi Bunu üzerine Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem):
‘Cima dışında her şeyi yapabilirsiniz’ buyurdu Bu yahudilere ulaştığında:
−Bu zat, bizim işimizden terk ettiği her şeyi sırf bize muhalefet olsun diye terk ediyor dediler
Müslim (302/16) Ebu Avane (1/311) Ebu Davud (258) Nesei (367287) Tirmizi (2977) İbni Mace (644) İbni Hibban (1362) Tayalisi (2052) Beyhaki (1/313) Begavi (314) Ahmed (3/131246)
(80) Aişe (Radiyallahu Anha) şöyle dedi:
“Hayız olduğum vakit Nebi (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) bana emreder ben de izarımı bağlardım Sonra benimle mübaşeret ederdi
İbnu’l-Carud (106) Buhari (400) Müslim (293) Ebu Avane (1/309) Ebu Davud (268) Nesei (284) Tirmizi (132) Darimi (1/244)İbni Mace (636) İbni Hibban (1365) Abdurrezzak (1237) Ahmed (6/55)

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com