Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Forum İslam > İslami Genel Konular

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
anlamamışız, demektir, devirmedikçe, ilahe, illallahın, mabutları, manasını, sinemizdeki

Sinemizdeki Mabutları Devirmedikçe, La İlahe İllallah'ın Manasını Anlamamışız Demektir!..

Eski 07-27-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Sinemizdeki Mabutları Devirmedikçe, La İlahe İllallah'ın Manasını Anlamamışız Demektir!..

Sinemizdeki mabutları devirmedikçe, La ilahe illallah'ın manasını anlamamışız demektir!
Sinemizdeki mabutları devirmedikçe, La ilahe illallah'ın manasını anlamamışız demektir!

Ölmemenin çaresi doğmamaktır Dünya bir misafirhanedir ve dünya cennetin bekleme salonudur Dünyaya gelen insan cennete gitmek için gelmiştir

Çünkü Allah rahman ve rahimdir Amma bazı insanlar günaha dalarak cennete gitmek istemiyorlar

Mesela biz, Allah kelamı ederken, dinî kitaplar okurken yoruluyoruz; kahvedekiler yorulmuyor, dinleniyormuş (!) Akşam geç vakit eve gittiğim zaman sokaklardan geçerken bakıyorum, meyhanelerin ışıkları pırıl pırıl parlıyor Bu sebepten her zaman derim ki, cehenneme gitmek isteyenlerin gayreti hayatım boyunca bana hız vermiştir Dinî çalışmalarımızda yorulmamalıyız, diye düşündürmüştür

Kendime soruyorum: İman hakikatlerine nasıl hizmet edebilirim? Acaba yılların ve kütüphanemin bendeki birikimini Müslümanlara nasıl aktarabilirim? İşte bunun sancısını çekiyorum

Efendim, zaman kötü, bu devirde günaha bulaşmamak mümkün değil, diyorlar Müslüman'ın imanı güçlü kuvvetli ise günahların sel gibi aktığı yerde de boğulmaktan kurtulur Günah yükseldiği kadar yükselsin, o, iman salına binip selamet sahiline çıkar Bizim durumumuz sahabenin durumundan daha mı kötü? Her yerde müşrikler ve herkes cani Allah'a iman etmeden önce içki içen, zorbalık eden, zina yapanlar, Yaradan'a teslim olunca bu günah ve alışkanlıklarının hepsini yakıp, külünü göğe savurmuşlar "Alıştım, ben bu günahları terk edemem" dememişler Çünkü vicdanının, beyninin, gönlünün, nefsinin kıyılarına gümbür gümbür iman dalgaları çarpmış

Ömer'i, Hz Ömer yapan, imandır!

Bu sebepten düşüneceğiz Hayat yolunda ilerliyoruz Yükümüz günah mı, sevap mı? Yoksa karışık mı? Karışıksa oran ne? İnsanlar yaşadıkları Avrupa hayatına öyle alışmışlar ki, içinde bulundukları sefahet bataklığından başlarını kaldırıp, "Rabbim bizden ne istiyorsun?" diye sormuyorlar Modaya uydukları kadar İslam'a uymuyorlar

Takvimden koparılan her yaprak, ömrümüzden giden bir gündür Nasıl ki takvim bitiyor, bir senelik ömür de bitmiş oluyor İnsanlar, nehirdeki su kabarcıkları gibidir Su kabarcıkları çıkar batar İnsanlar da zaman denilen nehirde su kabarcığı gibi çıkar ve batar İnsan bu dünyada misafirdir Ev sahibinin isteklerine uygun yaşamışsa, ev sahibini memnun etmişse daha güzel bir yere davet edilir Her yolcunun çantası vardır Ahirete giden yolcunun çantasında sevaplar çoksa götürdüğü bu hediyeye karşılık ona saadet-i ebediye verilir

Kefenin cebi yoktur Kefenin süslü olması cenazeye fayda vermez Cenazenin kendisiyle beraber götüreceği, sadece sevapları ve günahlarıdır Başka hiçbir şeyi kendisiyle götüremez

Ahirete götüremeyeceğimiz şeye kalbimizi bağlamamalıyız Kalp Beytullah'tır Yani Allah'ın evidir O evi çöplük haline getirmek en büyük saygısızlıktır Bu sebepten her şeyi kalbimize alamayız Her şeye kalbimizde yer veremeyiz Bu hal bize yeter

Sinemizdeki mabutları devirmedikçe, Lailahe illallah'ın manasını anlamamışız demektir!

(BU YAZI HEKİMOĞLU İSMAİL 'İN YAZISINDAN ALINTIDIR

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com