Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Toplum ve Yaşam > Beslenme, Diyet ve Sağlık

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
belirtileri, kırıklarının, omurga

Omurga Kırıklarının Belirtileri

Eski 07-27-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Omurga Kırıklarının Belirtileri

Omurgada kırık olması en önemli vücut kırıklarından birisidir Tedavisi güç olan bu kırıklar, geçici veya kalıcı felce sebep olabiliyor Omurga kırıklarının belirtisi ve ilk yardım tavsiyelerini bu yazımızda okuyacaksınız

Bu kırıklar geçici ve kalıcı felce, hatta ölümlere neden olabilir Omurganın kırılması, zedelenmesi, disklerin yerinden oynaması şiddetli ağrılara neden olur Kazazede eklemlerini kontrol edemez, ayak bilekleri ve topuğunu hissedemeyebilir
Omurga içerisindeki omuriliğin baskı altında olması nedeni ile hasta duyularını kullanamayabilir Merkezi sinir sisteminin düzenli çalışamaması nedeniyle hissizlik veya garip hislerin oluştuğu görülebilir Hasta bazen hiçbir şey hissetmediği gibi, bazen de iğnelenmeler ve değişik sızlanmalar hissedebilir
Önemli Not: Omurga kırıklarının hayati önemi nedeniyle, vakit kaybetmeden acil yardım ekiplerinin gelmesi ve hastanın sağlık kuruluşuna nakledilmesi sağlanmalıdır
Kaynak: Milli Eğitim Web Sitesinde Yer Alan ?Mesleki Açık Öğretim Lisesi ?Trafik ve İlkyardım Eğitimi 1-2 (Hazırlayan: Hasan YALÇIN)? Ders Notlarından Derlenmiştir

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com