Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Kültür - San'at & Eğitim > Ülke & Şehirler

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
alaska, savoonga

Savoonga - Alaska

Eski 07-26-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Savoonga - Alaska

Savoonga Nerededir - Savoonga Hakkında - Savoonga Nüfusu - Savoonga Resimleri

Savoonga , Amerika Birleşik Devletlerinde Alaska eyaletinin Nome Census Area ilçesine bağlı St Lawrence Adasının (Sibirya Yupikçesi Sivuqaq) ikinci büyük şehri 2000 sayımına göre nüfusu 643 kişidir

1969 yılında adanın kuzey kıyısında Gambell'in 63 km batısında kuruldu Toplam alanı 158 km² dir

Nüfus

2000 nüfus sayımına göre şehir 145 hane ve 113 aile olmak üzere nüfusu 643 kişidir Beyaz % 016, Amerikan Yerlisi % 9533, Asyalı % 016 ve iki ya da çok ırklı olanlar da % 016

Yerli halk

Kasabanın ana yerli halkı Sibirya Yupikleridir Ana geçim kaynaklar mors avcılığıdır Morslar bakımından oldukça zengin olan kasabaya o yüzden "Dünya Mors Başkenti" (Walrus Capital of the World) denmektedir

ANCSA Yapılanması

Gambell şehriyle birlikte Savoonga kasabası da 1971 Alaska Yerli Talepleri Çözümleme Yasası gereği kurulan Alaska Yerli Bölge Şirketlerinden Bering Straits Native Corporation yerli bölge şirketine bağlı Elim Native Corporation adlı yerli şirketi tarafından sahiplenilmektedir

Eğitim

Bering Boğazı Okul Bölgesine (Bering Strait School District) bağlı olan Hogarth Kingeekuk Sr Memorial School adlı okul tarafından İngilizce ve İnyupikçe ikidilli eğitim verilmektedir

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com