Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Tarih / Coğrafya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
rengin, sonbahardaki, sırrı

Sonbahardaki Rengin Sırrı

Eski 07-26-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Yaz mevsiminde doğaya baktığımızda yapraklarda tek bir rengin hakim olduğunu görürüz Bu rengin tonlarını bir tarafa bırakacak olursak, gözümüzle gördüğümüz tek renk yeşil olmaktadır Yapraklarda yeşil rengin oluşmasından sorumlu klorofil pigmentinin yanında, sarı rengin oluşmasından sorumlu ksantofil, turuncu rengin oluşmasından sorumlu karoten pigmentleri ve hücre öz suyunda antosiyaninler bulunmaktadır Antosiyaninler, pH değerinin durumuna göre farklı renklere yol açmakta olup, asidik ortamda turuncu-kırmızı, nötr ortamda renksiz ve bazik ortamda mavi renk oluştururlar

Ama saydığımız tüm bu diğer pigmentler, baskın olarak bulunan klorofil tarafından maskelenmiştir ve sonuçta yaz aylarında yapraklar yeşil görünmektedir Sonbaharda, bir taraftan havaların soğumasıyla, diğer taraftan kısalan günlerden dolayı güneş ışığının zayıflamasıyla ağaçtaki besin üretimi durur Besin gövdeye ve dallara doğru çekilir Yaprak, aşama aşama ölürken, klorofil parçalanır, renksiz maddeler haline geçer ve karetonidler yaprağı sarı renge büründürürler Kırmızı ve mor renkler ise hücre özsuyundaki antosiyaninlerden ileri gelir Bu renkler kuvvetli ışık altındaki yapraklarda, şekerlerin varlığında oluştuğu zaman daha parlak olmaktadır İşte bundan dolayıdır ki ılıman bölgelerde ağaçların yaprakları bir renk cümbüşünü andırmaktadır Kurumuş yapraklar daha sonra ağacın dibine düşerek, sonraki ilkbahar da başlayacak yeni çevrim için toprağa besin sağlarlar

Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 07-26-2012   #2
Prof. Dr. Sinsi

teşekkürler superisi gerçi bu kadar ayrıntısını ben anlayamam benim bildiğim sonbaharda sararır ilkbaharda yeşerir
Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 07-26-2012   #3
Prof. Dr. Sinsi

açıklamalarınız bilimsel ve aydınlatıcı çok teşekkür ederim
Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com