Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Tarih / Coğrafya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
koca, yemiş

Koca Yemiş

Eski 07-26-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Koca Yemiş

Koca Yemiş

Koca Yemiş Dağda yetişen ağaç çileği

Kocayemiş meyvesi (Arbutus unedo); Akdeniz bölgesi ve Güney Batı İrlanda'da yetişen,çalı ya da her zaman yeşil ağaççık durumunda bir bitkidir

Boyu çoğunlukla 12 meye kadar erişmektedir Gövde kabuğu kaba ve parçalı, yaprakları koyu yeşil renkte ve dişlidir

Çiçekleri sarkık kümeler şeklinde olup beyaz ya da pembemsi renklidir 1,5-2 cm çapındaki meyveleri yuvarlak ve çilek görünümünde ,portakal kırmızısı renkte ve pürtüklü bir yüzeye sahiptir Sonbahar sonlarında ve kışın çiçek açmaktadır

Akdeniz bölgesindeki en yaygın Bitkilerin arasında bulunan Koca Yemiş kışları çiçek açan, her zaman yeşil, yazları ise ters yumurta formunda, parlak yeşil renkte defne yaprağını andıran yaprakları ile göze çarpan bir ağaçtır

Bitki Ekim ayının sonlarında kendisine inciçiçeğine benzeyen, beyaz – kırmızımsı renkte olan ve sarkık duran muhteşem çiçek salkımlarıyla süs vermektedir

Koca Yemiş ağacının meyvesi çileğe benzer Başta Limon sarısı renktedir ve tamamen olgunlaştıktan sonra kırmızı renge dönüşür Meyve uzun zaman sapında durabilmekte ve mayhoş bir tadı vardır yenilebilir

Bitkinin sizi uzun zaman sevindirebilmesi için kökünün asla kurumamasına ve aynı şekilde kesinlikle Su birikintisi içerisinde kalmamasına dikkat etmelisiniz

Çok yıllık ender rastlanan örneklerdir

Yayılış alanı, Marmara, Ege, Akdeniz ve Karadeniz bölgesidir

Faydaları: idrar söktürücüdür, iltihap giderici etkisi vardır Böbrek sancılarını azaltır azaltır Kum dökmeye yardımcıdır

Kocayemiş C vitamini ve tanen içermektedir Tanen, kabız yapıcı, mikrop öldürücü özelliğe sahiptir İdrar yolu iltihaplanmalarına karşı faydalıdır Kurutulmuş yaprakları kaynatılarak içilmektedir

Not: Unutmadan belirtelim, kocayemiş fazla yenildiğinde sarhoş eder Alkol etkisi yapar Ormanda sarhoş olmuş bir ayı gördüğünüzde şaşırmayın, bu nedenden dolayıdır

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com