Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Tarih / Coğrafya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
avize, çiçeği

Avize Çiçeği

Eski 07-26-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Avize Çiçeği

Avize Çiçeği - Avize Çiçeği Hakkında - Avize Çiçeği Resmi

Her dem yeşil çalılardır Gösterişli beyaz çiçekleri yaz ortasından sonbahar ortasına kadar açarlar Çan biçiminde ve aşağı doğru sarkan çiçekleri sarı yeşil alacalı yapraklara sahiptir Güneş ve sıcak alanları severler

Sert yaprakları, değişik formu sayesinde tek yada grup halinde vurgu bitkisi olarak kullanılır Geçirgen, organik maddece zengin topraklara dikilmelidir Ilıman sahil kesiminde yetiştirilmesi daha kolaydır Tohum ile üretilir

Alıntı Yaparak Cevapla

Avize Çiçeği

Eski 07-26-2012   #2
Prof. Dr. Sinsi

Avize Çiçeği

Avize Çiçeği - Avize Çiçeği Nedir - Yucca Yetiştiriciliği

Avize Çiçeği Yetiştiriciliği

* Bilimsel Sınıflandırma

o Alem: Plantea

+ Şube: Magnoliophyta

# Sınıf: Liliopsida

* Takım: Liliales

o Familya: Agavaceae

+ Botanik Adı: Yucca

# Türkçe Adı: Avize

Her dem yeşil, çalı formunda olan bitkilerdir Yaprakları 60-70 cm uzunluğunda şerit

biçiminde, ucu sivri ve koyu yeşil renklidir Çiçekleri bitkinin ortasından gelen bir çiçek sapının dallanması ve bu dalların üzerinde aşağıya bakan çan şeklinde ve çok sayıdadır Çiçekler beyaz-krem renkli olup yaz aylarında çiçek açar

Üretimi

Üretimleri çelikle yapılır Birçok tür kök çelikleri ile kolaylıkla çoğaltılabilir Ana bitkiler nisan ayında sökülür Ana bitkinin köklerinden hazırlanan kök çelikleri 8’ lik saksılara ve yüzlek olarak dikilir Üzerleri hafifçe toprakla örtüldükten sonra seralara alınır ve 18 0C’ de muhafaza edilir Dikimden 15 gün sonra yeni sürgünler meydana gelir Sonbaharda 10-12 yapraklı ve 10-15 cm boya ulaşır

Ekolojik İstekleri

Zayıf, kumsal topraklarda yetişebilir Deniz kenarlarında kullanılmaya elverişli bitkilerdir

Peyzajda Kullanımı

Çim alanları üzerinde soliter ya da küçük gruplar halinde kullanılır Ayrıca süs bitkisi olarak da değerlidir

Önemli Türleri

Yucca filamentosa (Avize çiçeği);

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com