Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Tarih / Coğrafya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
defne, laden, yapraklı

Defne Yapraklı Laden

Eski 07-26-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Defne Yapraklı Laden

Defne yapraklı laden Bitkisi Özellikleri Nelerdir - Defne yapraklı laden Bitkisi Hakkında - Defne yapraklı laden Hakkında

Bilimsel sınıflandırma
Alem: Plantae (Bitkiler)
Bölüm: Magnoliophyta
(Kapalı tohumlular)
Sınıf: Magnoliopsida
(İki çenekliler)
Takım: Malvales
Familya: Cistaceae
(Ladengiller)
Cins: Cistus
Tür: C laurifolius
Binominal adı
Cistus laurifolius

Defne yapraklı laden (Cistus laurifolius), ladengiller (Cistaceae) familyasından 1,5-2 m boylarında küçük bir çalı türü

Sürgünler tüylü ve yapışkandır Yapraklar 3-7 cm uzunluğunda, mızrak gibi, kenarları ondülelidir Dipten itibaren üçlü damarlanma gösterir Yaprağın üst yüzü çıplak, koyu yeşil ve yapışkan, alt yüzü gri, tüylü ve yapışkandır Çiçekler beyaz, taç yaprak dipten sarımsı renktedir Çanak yaprak sayısı öteki türlerden ayrı olarak 5 değil 3 dür

Akdeniz yöresinde yayılış gösterir Karaçam ormanlarında çok görülür Özellikle yangın alanlarını hemen kaplar 900-1200 m yükseltilere değin çıkar Sahilden içlere doğru en çok sokulan türdür Kızılcahamam yörelerinde bile izlenir Çoğunlukla Akdeniz, İç Anadolu, Trakya, Batı Anadolu’da yaygındır

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com