Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Tarih / Coğrafya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
bakam, otu

Bakam Otu

Eski 07-26-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Bakam Otu

Bakam Otu Hangi Hastalıklarda Kullanılır - Bakam Otu Hakkında - Bakam Otu Faydaları - Bakam Otu Yetiştiriciliği

(Haematoxylon compechianum)

Baklagiller familyasındandırDier adları Bakam,siyah bakam,mor bakam7-15 metre boylarında dikenli bir ağaçtırKarşılıklı dizilişli derimsi yaprakları sarı çiçekleri vardır

Anayurdu Orta Amerika olmakla birlikte bütün tropikal bölgelerde yetişirKüçük parça ve yongalar halinde işlem görürİçi sarımsı-kırmızı olmakla birlikte dış yüz siyahımsı kırmızıdırBuruk lezzetli ,kokusuzdur

Bileşiminde tanen ,hematoksilin ,hematein adlı kırmızı boyar madde ve uçucu yağ bulunur

Mürekkep ve kırmızı boya yapılmasında kullanılan bir odundurYazma gibi ucuz kuaşların kırmızıya boyanmasında kullanılmıştırBoyası çabuk çıktığı için pahalı kumaşların boyanmasında kullanılmazÖrnek olarak Osmanlılar döneminde “edirne kadifesi” gibi pahalı bir kumaşın bu odunla boyanması yasaklanmıştır

Bakam odunu halk hekimliğinde nadiren ishal edici olarakda değerlendirilmiştir

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com