Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Tarih / Coğrafya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
kirazı, memesi, tavşan

Tavşan Memesi - Tavşan Kirazı

Eski 07-26-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Tavşan Memesi - Tavşan Kirazı

Tavşan Memesi Bitkisi - Yalova mercanı hakkında - Tavşan Memesi Bitkisinin Kullanımı - Tavşan Kirazı Hakkında

Latince ismi : Rescus aculeatus

Zambakgiller (Ruscaceae)

Herdem taze, Ölmez dikeni, Yalova mercanı olarak da bilinir Tavşan memesi Avrupa'da ve Afrika'nın bazı bölgelerinde bulunan, çok uzun yıllardır bitkisel tıpta kullanılan, alçak; ağacımsı bir çalıdır Dökülmeyen "yaprakları" aslında gerçek yapraklar olmayıp gövdelerinin genişlemesiyle oluşur İlkbaharda her yaprağın ortasında küçük, beyaz bir çiçek açar ve sonbaharda bunu kırmızı, kiraza benzer meyveler izler

Bileşenleri

Tavşan memesinin aktif maddeleri steroit saponinlerdir Bunların toplardamarlar üzerinde, kan dolaşımını artırmak gibi yararlı etkileri ve antienflamatuar özellikleri vardır

Kullanılan kısımları

KÖKSAP

• Köksapları sonbaharda çıkarılır

• Kurutulduktan sonra toz haline getirilir ya da ekstreye dönüştürülür

• Toz ve ekstreleri, tablet, kapsül, sıvı ekstreler ve kremlerde kullanılır

HAZIRLANMASI VE DOZU

• Tutuk, ağrıyan bacakların ve varisli damarların tedavisinde

KREM Bacaklara belirtildiği biçimde, ayak bileklerinden uyluklara doğru, günde bir kez masaj yapılır

alıntıdır

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com