Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Tarih / Coğrafya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
asit, damlama, yapılır

Damlama Asit Nasıl Yapılır

Eski 07-26-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Damlama Asit Nasıl Yapılır

damlama asit yapımı - damlama asit neye yarar - damlama sulama - damlama asitin yararlarıÖncelik ile asitli yapıların suyla reaksiyona gireceği unutulmamalı çıkan gazları direk solumamalıdır

-Tankın içine13 oranında su konulup asit gerekli oranda ilave edilip üzerine su konulmalıdır(direk asit dökülüp üzerine su ilave edilmemelidir)

-asit suyla reaksiyona gireceği için tankı azı belli oranda beklenip daha sonra kapatılmalıdır

-sisteme verilen karışım dan sonra suyla yıkama en az 15 dak devam ettirilip sistem ve tank içindeki kimyasal tamamen boşaltılmalıdır

-Damlama sulama fayda ve uygulaması

DAMLAMA ASİDİNİN ÖNEMİ

Damla sulama yönteminde temel ilke, bitkide nem eksikliğinden kaynaklanan bir gerilim yaratmadan, her defasında az miktarda sulama suyunu sık aralıklarla yalnızca bitki köklerinin geliştiği ortama vermektir Bu yöntemde bazen her gün, hatta günde birden fazla sulama yapılabilmektedir

Damla sulama yönteminde arındırılmış su, basınçlı bir boru ağıyla bitki yakınına yerleştirilen damlatıcılara kadar iletilir ve damlatıcılardan düşük basınç altında toprak yüzeyine verilir

Su buradan infiltrasyonla toprak içerisine girer, yerçekimi ve kapillar kuvvetlerin etkisi ile bitki köklerinin geliştiği toprak hacmi ıslatır Başka bir deyişle, bu yöntemde genellikle alanın tamamı ıslatılmaz

Bitki sırası boyunca ıslak bir şerit elde edilir ve bitki sıraları arasında ıslatılmayan kuru bir alan kalır Böylece, mevcut sulama suyundan en üst düzeyde yararlanılır

DAMLAMA ASİDİNİN FAYDALARI

1- Kullanılabilir toprak suyunun yararlılığı artar

2- Bitkiler daha iyi gelişir ve verimleri artar

3- Bitkilerin tuzdan zarar görmeleri azalır

4- Gübre verilmesi kolaylaşır ve etkinlikleri artar

5- Yabancı ot gelişimi azalır

6- işgücü gereksinimi azalır

7- Enerji ihtiyacı azalır(yakıt ve elektrikten tasarruf)

alıntı

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com