Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Tarih / Coğrafya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
nevruzotu

Nevruzotu

Eski 07-26-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Nevruzotu

Nevruzotu Bitkisi Özellikleri Nelerdir - Nevruzotu Yetiştiriciliği - Nevruzotu Hakkında

Nevruzotu,Yabani Keten

NEVRUZOTU, YABANİ KETEN

LINARIA VULGARIS MILL

(Scrophulariacea-fam)

Bulunduğu Yerler: Yol boylarında, işlenmeyen tarlalarda, otlu yerlerde, ovalarda düzlük yerlerde bulunur

Yapısı: 20-60 cm kadar yüksek, sap basit veya dallı, düz, çok yıllık otsu bitkidir Yapraklar almaşık ,sapsız, uzunca mızrak şeklinde, kenarları kıvrımlıdır Çiçekler sarı, alt dudağın üst yüzü turuncu renkli ve uzun mahmuzlu, bezimsi lifli, sap ucunda sık salkım gibi toplu haldedir Meyve kanatlı, iki evli, zarlı, siyah ve yassı tohumları vardır

Kullanılan Kısımlar: Bitkinin sapları çiçek açma zamanında (haziran, eylül aylarında) toplanır Gölgede veya 40 dereceye kadar ısılı fırınlarda kurutulur Kuru bitki fena kokulu ve acı tattadır Balya halinde paketlenir Rutubet payı % 12 , kuru ve havadar binalarda muhafaza edilir

Kimyevi Terkibi: d-l-peganin alkaloidi, flavon glikozidleri linarin, neolinarin, pektolinarin, linarezin ve linarakrin, fitosterin, vitamin C, karınca ve sirke asidleri, pektin, tanenler vs ihtiva eder

Hangi Hastalıklarda Kullanılır: Ağrı kesici ve idrar söktürücü te sirdedir Nevruotu halk tababetinde ağrılı işemeden sonra gelen ağrılara karşı, alta kaçırma, prostat iltihabı ve büyümesi, mesane iltihabı, basurlar, kusturucu baş ağrısı, sarılık, kabız vs hastalıklara kullanılır

Haricen, çıban, deri sivilceleri, basurlara lapa halinde, göz ve göz kapak ilthaplarında yıkamada kullanılır Bitkinin taze usaresi eşit nisbetinde domuz yağı ile karıştırılarak basurlara kullanılır, sürülür

Kullanılışı: Bitkiden 1 çorba kaşığı 400 gr kaynar su ile haşlanır, 2 saat bekletilir Günde 3 defa yemeklerden evvel birer çay bardağı alınır

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com