Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Tarih / Coğrafya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
neem, otu

Neem Otu

Eski 07-26-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Neem Otu

Neem Otu Bitkisi Özellikleri Nelerdir - Neem Otu Yetiştiriciliği - Neem Otu Hakkında

NEEM

(Azadiracha indica)

Tespihağacığiller familyasındandır

5-15 metre boylarında , dik gövdeli, karşılıklı dizilişli 20-40 cm uzunluğunda çok parçalı yapraklarını ancak kuraklık dönemlerinde döken normalde hepyeşil küçük bir ağaçcıktır

Güçlü kokulu küçük beyaz çiçekleri salkım halindedirOlgunlaştığında sararan tek yada iki çekirdekli yumurtamsı küçük meyveleri vardır

Hindistan kökenli bu ağaç 1944’te Senegal’de yetiştirilmeye başlamış ve buradan da pek çok Afrika ülkesine yayılmıştırDrEarl Mindell “ Batı’da aspirin neyse Ayurveda tıbbında da neem odur” demekteBitkinin orijinal adı da zaten “ Her derde deva” anlamına gelmektedir

Yaprakları yada kökleri kaynatılarak sıtmayı iyileştirmede ayrıca solucanlara ve deri hastalıklarına karşı mücadelede kullanılır

Kabuğun kaynatılmasıyla elde edilen sıvı ateşe , güçsüzlük ve keyifsizliğe, cilt rahatsızlıklarına, yılan ve akrep sokmalarına :kabuğundan yada köklerinden alınan özsu mayalandırılarak cüzama ve kronik cilt rahatsızlıklarına karşı kullanılır

Genç yaprakların suyu da virüs ve bakteri kaynaklı rahatsızlıklara karşı kullanırlar!

Meyvenin çekirdeğini emen bir çocuk sıtmaya , karın ağrısına ve daha pek çok hastalığa karşı peşinen korunmuş olur

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com