Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Tarih / Coğrafya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
ananas

Ananas

Eski 07-26-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Ananas

Ananas Hangi Hastalıklarda Kullanılır - Ananas Hakkında - Ananas Faydaları - Ananas Yetiştiriciliği

(Ananas comosus)

Ananasgiller familyasındandır brezilya kökenli 3-45 m boylarında yapraklarını dökmeyen bir ağaçtırBeyaz renkli çiçekleri etli dört taçyapraklıdırYumurta biçimindeki meyvelerinin kabuğu gri renkli ve cilalıdır

Ananas çok lezzetli olan meyveleri için yetiştirilir Kristof Kolomb tarafından 1493 te Guaelopeta bulunduktan sonra yavaş yavaş bütün tropikal bölgelere yayılmıştırDkildikten 12-14 ay sonra ve en çok iki yada üç kez ürün alınır sonra yeniden dikmek gerekirTaze olarak tüketildiği gibi konserve olarakta tüketilir pasta ve tatlılarda kullanılır

Bileşiminde B ve C vitamini şeker ,vanilin asit bromelin ve koku maddesi bulunur

Beyin güçlendirici ,sindirim kolaylaştırıcı idrar söktürücü eklem iltihaplarını giderici ve solucan –tenya düşürücü etkileri vardırYeni yapılan bir arştırmada ananasta bulunan iki molekülün meme ,bağırsak ,yumurtalık ve cilt kanserinde tümör büyümesini engelleyici etki yaptıgı ortaya çıkmıştır

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com