Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Tarih / Coğrafya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
deniz, rokası

Deniz Rokası

Eski 07-26-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Deniz Rokası

Deniz Rokası Hangi Hastalıklarda Kullanılır - Deniz Rokası Hakkında - Deniz Rokası Faydaları - Deniz Rokası Yetiştiriciliği

(Cakile maritima)

Turpgiller familyasındandır

10-60 cm boylarında eğri bügrü gövdeli deniz kıyısında kumsallarda yetişen bir yıllık otsu bir bitkidirToprak üstü kısmı bukadar olmasına rağmen kökleri 4 metre kadar uzayabilirBu uzun kazık- kökten çıkan yapraklı dalları vardırAlmaşık dizilişli yaprakları kalın , etli, düzensiz yaprakçıklı ve dişli kenarlıdırHaziran- ekim aylarında açan 10-15 mm çapındaki pembe açık leylak yada beyaz renkli dört taç yapraklı kopkulu, küçük çiçekleri salkımlar halindedir10-15 mm uzunluğundaki eliptik meyveleri iki parçalı üstü yumurtamsı altı çift boynuz şeklindedir

Akdeniz ve Atlantik Okyonus da Avrupada göl kenarlarında suların çekildiği yerlerde bazen kayalıklarda bulunur

Çiçekleri taze yaprakları sapları odunlaşmadan çıkarılabilirse taze kökleri çiğ yada pişirilerek yenirDikkat çekecek kadar acı ve keskindirKurutulmuş kökünden elde edilen un az miktarda bildik una karıştırılarak kullanılabilir

Kökler ve saptan çıkarılan özsu beyaz şarap yapımında acı tonik olarak yer alırBitkinin taze yapraklarında bolca Cvitamini bütününde acı maddeler meyvesinde yağ bulunur

Çiçekli dalları iştah açıcı uyarıcı ve idrar arttırıcıdırSu buharı yoluyla esansı elde edilirTomurcukları kaynatılıp içilirDışardan yara iyileştirici olarak uygulanırKepeklenmeyi önlemek için losyon yada şampuan yapılarak saçlarda kullanılır

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com