Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Tarih / Coğrafya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
gül

Gül

Eski 07-26-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Gül

Gül Hangi Hastalıklarda Kullanılır - Gül Hakkında - Gül Faydaları - Gül Yetiştiriciliği

DAMASCENA, KIRMIZI KIZANLIK GÜL, BEYAZ KIZANLIK, ISPARTA GÜLÜ

ROSA GALLICA L

(Rosaceae –fam)

Bulunduğu Yerler: Kültür yetiştirilen bir bitkidir

Yapısı: 2m kadar yüksek olup düz veya orak şeklinde kıvrık dikenlerle kaplı bir çalıdırYapraklar tüysü, mızrak biçiminde 5-7 yaprakçıklı, yaprakların üst tarafı ise sık kıllıdır Çiçekler iri, soluk pembe ile pembe beyaz renkte, sap kısmı beyaz sert kıllı, yapraklar tüysü kesik, 30 kadar iri taç yaprakları vardır Meyveler eşkenar yumurta biçiminde veya uzunca eliptik, çıplak veya seyrek bezli hav bulunur

Kullanılan Kısımlar: Çiçekler sabahın erken saatlerindei çiğ kalkmadan evvel toplanır Gölgede veya 35 dereceye kadar ısılı fırınlarda kurutulur Kontraplak kasalarda paketlenir

Kimyevi Terkibi: (doymamış terpenli alkoller; geraniol, sitroneol, nerol, evgenol, linalool ve aynı alkollerin esterlerinden ibaret olan) eterik yağ, feniletil ispirtosu, noni kanelli aldehid, stearoptenler, doymuş ve doymamış karbonhidratlar, rubiksantin karotinoidi vs daha % 20 kateşinler, tanenli maddeler, gal asidi kversitrin, mumlu maddeler, şeker, acılık, katı yağlar vs ihtiva eder

Hangi Hastalıklarda Kullanılır: Zayıflatııcı ve solucan düşürücü te sirdedir Gülyağı mevzii ağrı kesici, iltihaplanmaya karşı, spazmolitik,safra çıkartıcı, antialerjik, kan damarlarını genişletici, kalp atışlarını düzenleyici, sinirleri sakinleştirici te sirdedir Son zamanlarda yapılan ilmi incelemelerden anlaşıldığına göre, gül yaprağı (hafif yumuşatıcı araç olarak gebe ve ağır hastalara çok yararlıdır), kabıza karşı solucanlardan (oksior) e karşı kullanılır Gülyağı düz kaslı organlar (bağırsak, safra, mesane, rahim) spazmlarda, safra yolları iltihabında(holesistitler)ve bunların fonksional zayıflığında, diskenli bronşlu astım, kalp atışları bozukluklarında kullanılması tavsiye olunur Gülyağı birçok merhemlerin terkibine girer, gülyağı her türlü deri iltihaplarına karşı başarı ile sonuçlanır

Gül suyu göz iltihaplarına , diş etleri iltihabı, diş ağrısı, baş ağrısı gibi hastalıklarda kullanılması tavsiye edilir

Gül çiçek yaprakları halk tababetinde kan tükürme,grip, sinir hastalıklarına karşı kullanıldığı gibi yukarıda yazılan hastalıkların hepsine karşı da kullanılır

Kullanılışı: Gül çiçek yaprağından 2 çorba kaşığı 400 gr kaynar su ile haşlanır, 1 saat bekletilir, süzülür Günde 4 defa yemeklerden evvel birer çay bardağı alınır

Halk tababetimizde bahçelerimizde yetiştirdiğimiz diğer cins güllerin yapraklarıda tıpkı kızanlık gülü gibi aynı hastalıklara karşı aynı usulde kullanılmaktadır

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com